Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: gardenspace
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3508

ľudí online:
Návštevníkov: 45
Členov: 0
Spolu: 45


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


Free Radio Network


Free Radio Network Free Radio Network (ďalej len FRN) je celosvetová komunikačná sieť pre užívateľov voľných pásiem (CB, PMR, LPD) umožňujúca ich vzájomnú komunikáciu cez PC a TRX a pripájanie vysielačiek do siete FRN. Free Radio Netowork je konkurentom siete E-QSO 446, FRN má voči E-QSO 446 výrazne lepšiu podporu (hlavné servery EQSO dlho nefungovali), subjektívne kvalitnejší prenos hlasu, je menej náchylný na "trhanie" pri horšej linke a má lepšiu správu užívateľov pre administrátorov. FRN vyžaduje bezplatnú registráciu z programu, čím sa dá obmedziť "bordel" vo FRN sieti. Po mojej komunikácii s autormi a zapojení sa do projektu už originalne inštalačky obsahujú aj slovenčinu!

Prečo použiť Free Radio Network? Voči spôsobu komunikácie cez ICQ, Skype, MSN a pod. má použitie programu FRN výhodu hlavne v tom, že sa najviac podobá simplexnej prevádzke cez vysielačku. Na rozdiel od skype sa pripája a odpája z diskusie každý sám, nemusí sa teda vytvárať konferencia jedným z užívateľov a má výrazne menšie nároky na rýchlosť pripojenia, stačí pripojenie cez modem.

Zároveň je možné pripojiť k PC vysielačku a rozšíriť tak okruh účastníkov a vytvoriť tak sieť brán. Takto je teda možné spojiť napr. Bratislavu s Prahou, kedy bude napr. v Bratislave pripojená vysielačka na PMR kanál 8 a v Prahe taktiež bude pripojená vysielačka na PMR kanál 7. Teda pokiaľ v dosahu pripojenej vysielačky v Prahe bude prijatá relácia, táto bude počuteľná pre všetkých účastníkov pripojených na serveri a zároveň bude vysielaná v Bratislave. Samozrejme to bude rovnako fungovať aj opačne z Bratislavy do Prahy a zároveň sa do diskusie môžu zapojiť účastníci pripojený len cez PC. Netreba teda stavať rôzne opakovače, prevádzka je simlexná! Vysielačiek môže byť pripojených niekoľko, môže teda vzniknúť rozsiahla rádiová sieť.
Výsledková listina 4.etapy SLP 2009


Výsledky 4.etapy SLP: 2.-3.mája 2009
Meno
SWL ID
Body
1
Jozef Marcincák OM3-0001 8494
2
Gosse Helmus
NL13181
7245
3
Bill Smith
W1-7897
6600
4
Hans Lambregts NL7403 5439
5
Johan Heus NL9723 2788
6
Marc Stinkens
ONL4638
2380
7
Marc Schijven
NL13216
558

Najjednoduchší interface ku ICOM


Interface ku ICOM V májovom čísle QST z roku 2007 popisuje Mark WA8SME jednoduchý CI-V interface pre rádiostanice ICOM len zo štyroch súčiastok. Pritom interface sa pripája na USB port. Srdcom je integrovaný obvod FT232RL.

Pretože sa mi dostalo do rúk viacero káblov ku mobilným telefónom, rozhodol som sa interface vyskúšať, aj keď boli na báze integrovaných obvodov PL-2303. Je to taktiež prevodník USB – COM. Z lenivosti (priznávam) a záujmu som na kábel naletoval jack 3,5 konektor a podujal sa vyskúšať.
Pozvánka na IARU 50MHz contest


Polski Zwiazek Kratfalowcow pozýva do IARU Region 1 50MHz contest-u, ktorý sa uskutoční 20.-21.júna 2009 od 14.00 do 14.00UT. Zúčastniť sa ho môžu single aj multi stanice z IARU Region 1.

Vymieňa sa kód zložený z RS(T) + poradového čísla začínajúceho od 001 + lokátoru v šestmiestnom tvare (napr. 59 012 JN65RR). Výsledok je určený súčtom preklenutých vzdialeností za všetky spojenia. Násobiče nie sú.

Denník je potrebné zaslať vyhodnocovateľovi do 29.júna 2009 vo formáte EDI emailom na adresu iaru@pk-ukf.org.pl . Kompletné podmienky ako aj pozvánku nájdete na http://iaru.pk-ukf.org.pl/
Odrušení televizního příjmu DVB -T


TVI (rušení příjmu televize radioamatérským vysíláním) Technická, právní a vztahová řešení problému TVI (rušení příjmu televize radioamatérským vysíláním) byla v uplynulých desetiletích mnohokrát popsána v radioamatérské literatuře. Například se jedná o odkazy [1,2,3,4,5], uvedené na konci tohoto článku. Nyní, se zahájením pravidelného digitálního pozemského televizního vysílání DVB -T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial), se problém poněkud změnil, i když základní principy odrušování zůstávají samozřejmě stejné.

Koho zajímají podrobnosti o DVB-T, tomu doporučuji prostudovat knihu Martina Legíně [6]. Praktické srovnání příjmu pozemské analogové a digitální televize lze pak nalézt např. na www stránkách dle odkazu [7].

Já jsem řešil nově vzniklý problém s TVI ve svém 2. QTH, na chatě v brdských lesích. Problémy s TVI, které jsem měl dříve v oblasti krátkých vln [8] dnem prvního listopadu tohoto roku, jak doufám, definitivně skončí. Toho dne se totiž plánuje vypnutí analogového vysílání – a to zejména 1. a 7. televizního (TV) kanálu, na vysílači Praha (Střední Čechy) – Cukrák. Důvodem pro konec problémů s TVI z krátkovlnných amatérských pásem je především dostatečná kmitočtová odlehlost krátkých vln a IV. a V. TV pásma. Tato kmitočtově vysoká TV pásma se také přednostně používají pro DVB-T.
Novinky na OM0OUB 70cm RPT


Tóno OM1AEG s rozobratým kontrolerom OM0OUB Na bratislavskom 70cm prevádzači OM0OUB prebehli podstatné vylepšenia. Vzhľadom na prírastok antény jedného súkromného FM rádia 4 metre od prevádzača s niekoľko 100W vo februári nastala zhoršená funkcia OM0OUB. Preto boli naštartované zmeny, ktoré vyvrcholili 1.6.2009 kompletnou výmenou oboch TRX, riadenia, antény, racku a pridali sme aj veľmi kvalitný Digikeyer pre Echolink, ktorý nam sponzorsky venovala slovenská firma Microham www.microham.com vďaka čomu je zvuk Echolinku super. Prevádzač má vďaka novej anténe výrazne lepší dosah. HW úpravy TRX a nový kontroler spáchal Tono OM1AEG, celé to zafinancoval a QTH poskytol Filip OM1AI v kooperácii s internetovým poskytovateľom firmou Radiolan www.radiolan.sk. Viac podrobnosti o zmenách, mapky pokrytia ako aj fotogalériu z montáže nájdete na: http://sites.google.com/site/om1aeg/prevadzac-om0oub.

Vrámci zlepšovania pokrytia a zároveň harmonizácie s poslednou konferenciou IARU sme vypli Echolinkový nód v Stupave na 145,300MHz, tento po repasácii TRX bude presunutý na nové vyššie QTH na západnom konci Dúbravky, bude zmenená frekvencia v súlade s IARU, bude použitý subtón pre RX/TX, anténa bude 4 ele yagi smerovaná na Záhorie, aby sme zbytočne nevysielali do OE a zároveň zlepšili pokrytie Záhoria voči doterajšiemu stavu... Posnažíme sa tento NÓD uviesť do prevádzky čo najrýchlejšie... Mapky doterajsieho ako aj planovaneho buduceho porkytia su na: http://sites.google.com/site/om1aeg/echolink-nod-om0oub-l

Tono, OM1AEG
Mikrovlnné preteky


Sieťovaná parabola Pararelne s termínom Memoriálu OM3AU, čiže 6.-7.júna 2009 od 14.00 do 14.00 UT, sa konajú aj Mikrovlnné preteky. Súťaží sa v pásmach od 1,3GHz vyššie v kategóriách SO a MO módmi CW a FONE.

Súťažný kód: RS(T) + poradové číslo spojenia od 001 + WW lokátor. Jeden kilometer preklenutej vzdialenosti sa rovná 1 bod. Za spojenie so stanicou vo vlastnom malom štvorci lokátora sa počíta 1 bod a celkový výsledok je určený súčtom bodov za spojenia.

Súťažný denník sa posiela výhradne v elektronickej forme vo formáte EDI. Musí byť odoslaný najneskôr desiaty deň po pretekoch cez webové rozhranie na internetovej stránke vkv.szr.sk. Vo výnimočných prípadoch je možné poslať denník aj e-mailom na vkvlogy@pobox.sk alebo na diskete na adresu: Ing. Pavol Zajac, OM5CM, Lúky 1111/12, 95201 Vráble. V ostatnom platia Všeobecné podmienky pretekov a súťaží na VKV.

Prehľad zaregistrovaných kót nájdete .: TU :.. Avízo môžete zanechať .: TU :..
Nepotešujúca predpoveď podmienok šírenia


Pred niekoľkými dňami publikovala NASA novú predpoveď na nasledujúci slnečný cyklus. Podľa nej by malo byť maximum o štyri roky v máji 2013 pričom počet slnečných škvŕn bude asi podpriemerný. Dvadsiaty štvrtý solárny cyklus by tak mal byť jeden z najslabších od roku 1928, keď počet slnečných škvŕn dosiahol číslo 78. Takto vyzerá predpoveď cyklu v grafickej podobe:
Predpoveď solárneho cyklu

TNX za info Laco OM3AG
Memoriál Ondreja Oravca, OM3AU


Memoriál Ondreja Oravca, OM3AU - organizuje SZR na počesť Ondreja Oravca, OM3AU, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o rozvoj VKV na Slovensku. Hodnotené budú slovenské aj zahraničné stanice. Pretekári si zmerajú sily už tento víkend, 6.-7.júna 2009 od 14,00 do 14,00 UT. Súťaží sa v kategóriách 144MHz SO, 144MHz MO, 432MHz SO a 432MHz MO módmi CW a FONE.

Súťažný kód: RS(T) + poradové číslo spojenia od 001 + WW lokátor. Bodovanie: Jeden kilometer preklenutej vzdialenosti sa rovná 1 bod. Za spojenie so stanicou vo vlastnom malom štvorci lokátora sa počíta 1 bod. Výsledok je súčet všetkých bodov za spojenia.

Súťažný denník sa posiela výhradne v elektronickej forme vo formáte EDI. Musí byť odoslaný najneskôr desiaty deň po pretekoch cez webové rozhranie na internetovej stránke vkv.szr.sk. Vo výnimočných prípadoch je možné poslať denník aj e-mailom na vkvlogy@pobox.sk alebo na diskete na adresu: Ing. Pavol Zajac, OM5CM, Lúky 1111/12, 95201 Vráble. V ostatnom platia Všeobecné podmienky pretekov a súťaží na VKV
CQ WPX Contest CW časť


Logo CQ Už o pár hodín sa začne CW časť CQ WPX Contest-u: 30.-31.mája 2009 od soboty 00.00GMT do nedele 23.59GMT, celé preteky teda trvajú 48 hodín, s výnimkou kategórie jednotlivcov – Single OP, kde je možné byť na pásmach maximálne 36 hodín.

Nadväzujú sa spojenia so všetkými stanicami. S jednou stanicou je možné uskutočniť na jednom pásme 1 QSO. Preteká sa v pásmach 1,8 až 28MHz (okrem WARC). Kategórie:
2628 článkov (263 stránok, 10 na stránku)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 | 231 | 232 | 233 | 234 | 235 | 236 | 237 | 238 | 239 | 240 | 241 | 242 | 243 | 244 | 245 | 246 | 247 | 248 | 249 | 250 | 251 | 252 | 253 | 254 | 255 | 256 | 257 | 258 | 259 | 260 | 261 | 262 | 263 ]

Užívateľské menu

Rýchle odkazy
· Pridať článok
· Pridať www odkaz
· Pridať inzerát

Textová nápoveda
· Ako sa zaregistrovať?
· Ako pridať článok?
· Ako pridať link?
· Ako pridať inzerát?
· Ako pridať tému do fóra?


GoogleOtázky pre Vás

Povolili by ste používanie remote station?

Áno
Nie
NeviemVýsledky
Ankety

hlasov: 958
Komentáre: 0


OM HAM roka

Rok 2004
Dipl. Ing. Jaroslav Just
OM3TA, SK


Rok 2005
Rudolf Karaba
OM3PC


Rok 2006
MUDr.Harry Činčura
OM3EA


Rok 2007
Dipl. Ing. Radoslav Gališ
OM6KW


Rok 2008
Ing. Jaroslav Kubíček
OM1II


Rok 2009
Jozef Ivan
OM3NA (in memoriam)
a
Peter Martiška
OM3PA


Rok 2010
Anton Srnka
OM1AEG


Rok 2011
Dušan Pavlík
OM2ADP


KV podmienky

Slnečné vyžarovanie: Status

Geomagnetické pole: Status

Ako rozumieť podmienkam šírenia?


Podmienky na 2m

Aurora:
Status

Es vrstva:
Status

Dnešný vývoj vo vesmíre:
Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


Subdomény cq.sk

OK1CSS Štepán
OM5JA Tóno
OK1TNM Rudo
OK2AB Rostislav
OM3KRN RK Nitra
OM7DD, ex OM7ADD
OTC SARA - OM9OT
OM7KW, ex OM7AAS
Contestový tím OM0A


Partneri

Svetelektro.com
Tanita - osobné váhy
SATTECH TV, SAT a měřící technika
LC Antennas - antény, baluny, ununy