Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 36
Členov: 0
Spolu: 36


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

Úprava PMR rádiostanice a výroba prútovej antény


zawin napísal: " Dostal som za úlohu prerobiť PMR vysielačky SENCOR SMR 200. Mal som nahradiť pôvodné antény za antény z väčším ziskom, keďže antény sa mali používať na väčšiu vzdialenosť. V tomto článku si popíšeme jednoduché prerobenie pôvodnej antény na BNC konektor, na ktorý môžeme pripojiť už ľubovoľnú anténu a popíšme si aj výrobu jednoduchej prútovej antény.
"
Modifikácie Yaesu FT-897 a Yaesu FT-857


Yaesu FT-857 Jochen DG2IAQ zozbieral všetky známe úpravy Yaesu FT-897 (Yaesu FT-857 sa odlišuje len v detailoch, elektrické zapojenie je prakticky identické) a väčšinu úprav na svojom zariadení aj realizoval. Za prípadné škody, ktoré by vám vznikli pri realizovaní úprav zodpovednosť nepreberá. Každý ich robí na vlastné riziko.

Veľmi detailne a prehľadne sú popísané tieto úpravy: AGC, speech processor, ALC nechcené sťahovanie výkonu, ochrana vysielacej časti, lepšie nastavenie kľudových prúdov vo vysielacej časti, výmena filtra MURATA, možnosť pripojenia elektretového mikrofónu, úprava obvodu baterií, nastavenie v servisnom menu, odblokovanie vysielača, programovací software a odstránenie poruchy zapínania TCVR.

Materiál si môžete stiahnuť .: TU (ZIP, 2MB):.
Jednoduchý stablizátor bez integrovaného obvodu


Jednoduchý stablizátor bez použitia integrovaného obvodu sa môže hodiť, ak potrebujeme stabilizovať napätie, ktoré tieto stabilizátory neposkytujú (pod 5V a nad 24, resp.30V) alebo jednoducho taký integrovaný obvod nemáme. Oproti špeciálnym integrovaným obvodom sa však vynačuje nižším činiteľom stabilizácie a neobsahuje elektronickú prúdovú poistku.
Yaesu CAT kábel


Yaesu CAT kábel Na to, aby sme mohli zariadenie ovládať počítačom a využiť všetky prednosti, ktoré takáto konfigurácia ponúka, je potrebný CAT interface. Je to jednoduchý napäťový prevodník, ktorý sa postará o prevod napäťových úrovní medzi RS-232 (sériový port, COM) a zariadením.

Rozhodol som sa vyskúšať prevodník s integrovaným obvodom MAX232. Po skúsenostiach s jednoduchým tranzistorovým prevodníkom pre IC-706 ma zaujímalo, či je MAX232 lepší. Prevodník pracuje na prvé zapojenie, je však potrebné venovať pozornosť správnemu zapojeniu vývodov v 8-pinovom minidin konektore, ktorý sa pripája k zariadeniu – privedenie nesprávnych napätí na RxD a TxD by mohlo poškodiť transceiver!
Zapojenie programátora ICOM rádiostaníc


ICOM IC F11 Napojenie rádiostanice na počítač prináša viacero výhod. V prípade profesionálnych rádiostaníc je to nutnosť, ak potrebujeme zmeniť nastavenie rádiostanice. Popisovaný programátor sme použili pri nastavovaní ICOM IC F11, čo je práve takýto typ rádiostanice. Treba povedať, že na pohľad táto rádiostanica nemá veľa čo ponúknuť. Niečo iné však tvrdia parametre, obslužný software a nakoniec samotné vlastnosti v prevádzke.

Programátor sa pripája zboka 3,5” jack konektorom, pričom sa využívajú iba dva vývody – GND a program (stredný krúžok, nie špička konektora). Počítač musí byť vybavený sériovým portom COM, inak je potrebný prevodník USB na COM.
Meranie na anténe


V článku sú popisované metódy merania SWR a impedancie antény ako aj problémy s tým spojené. Hneď v úvode však treba poznamenať, že prípadný záujemca o stavbu sa tu už nezaobíde bez základných znalostí programovania či už PC alebo mikroprocesorov. Hardwerová jednoduchosť je vykúpená komplikovanejšími matematickými výpočtami.

1. Základný princíp

Na meranie komplexnej veličiny akou je impedancia antény sa používajú výlučne mostíkové metódy. Tieto pracujú s dostatočnou presnosťou a pri vhodnom prevedení spracujú veľký rozsah kmitočtov až do GHz. Čiastočnou nevýhodou je potreba napájania generátorom meracieho kmitočtu s pomerne prísnými nárokmi na spektrálnu čistotu a značným výkonom. Samotná mostíková metóda umožňuje rôzne druhy meraní nielen na anténach ale aj na vedeniach a napájačoch. Mostík tohoto typu je použitý aj v známom prístroji MFJ259. Zapojenie je až triviálne jednoduché:
70cm filter pre Yaesu FT-857


70cm filter pre FT-857 Každý druh prevádzky je niečím špecifický. Práca cez satelity kladie dve hlavné požiadavky: citlivosť prijímača a čistota vysielača. S oboma má FT-857 problémy, ale napriek tomu je zariadenie na satelity použiteľné. Citlivosť je možné vylepšiť predzosilňovačmi, pričom najmä v pásme 70cm je veľmi slabá a väčšina pokusov o zachytenie signálu zo satelitu sa tak skončí neúspechom. Našťastie, zhotovenie predzosilňovača nie je ťažké.

Druhým, horším problémom sú nežiadúce produkty vysielača z pásma 70cm. Tie sa prejavujú po zakľúčovaní (a to aj SSB bez modulácie) a príjme na 2m zariadením na jednom stole. Z prijímača sa rinie len silný šum, ktorý spoľahlivo prekryje akýkoľvek iný signál. Je to pravdepodobne spôsobené kombinovaným koncovým stupňom 2m+70cm. Riešením je použitie prídavného filtra.
Jednoduchý GaAs FET predzosilňovač na 144 a 432 MHz


Dnes nie je problém získať solídny GaAs tranzistor, napriek tomu však konštrukcia predzosilňovača má dve úskalia – získanie kvalitných kapacitných trimrov a možné rozkmitanie sa, ktoré môže viesť až k deštrukcii tranzistora.

Kapacitné trimre dobrej kvality sa občas zohnať dajú, prípadne si je ich možné objednať zo zahraničia (aj keď za slušné peniaze).

Kým som sa dopracoval k tejto konštrukcii, podarilo sa mi dve MGF-1302 kmitaním zničiť. Po konzultácii s Makisom SV1BSX a hľadaní v internete som zmenil bežne používaný výstupný transformátor za jednoduchý, no účelný a stabilný obvod.
Satelitná anténa s kruhovou polarizáciou


Satelitné antény

Jedným z najväčších neduhov satelitnej komunikácie je silný únik signálov spôsobený rotáciou satelitu pri príjme lineárne polarizovanou anténou (vertikálnou alebo horizontálnou). Úniky signálov môžu byť aj niekoľko "S". Tento jav sa dá eliminovať použitím antén(-y) s kruhovou polarizáciou.

Jedným zo spôsobov vytvorenia kruhovej polarizácie je umiestnenie horizontálnej aj vertikálnej antény na spoločný boom a napájanie cez vhodný združovač.

Popisovaná satelitná anténa s kruhovou polarizáciou pozostáva z dvoch 3-elementových DK7ZB antén s impedanciou 50 ohm združených lambda/4 koaxiálnymi káblami dávajúcimi v mieste spojenia opäť impedanciu 50 ohm.
WIFI anténa


Pohľad skrz WIFI anténuWIFI, wi-fi, mikrovlnka, bezdrôtový internet sú synonymá pre prenos dát (internetu) éterom na pomerne vysokých frekvenciách. Výhodou je najmä mobilita v kombinácii s vysokou prenosovou rýchlosťou (rýchlosť prístupu na internet býva limitovaná providerom).

Siete najpoužívanejších štandarov 802.11b a 802.11g pracujú na frekvencii 2,45 GHz. To nie je veľmi vzdialené rádioamatérskemu pásmu 13 cm a tak platia všetky zákonitosti ako pre toto mikrovlnné pásmo.

Najväčším problémom WIFI je šírenie signálu v priestore. Pokiaľ sa neuspokojíme s dosahom do niekoľko metrov (desiatok metrov), je potrebné uvažovať o výkonnejšej anténe. Komerčne sa na strane klienta používajú najmä smerové antény yagi a paraboly. Ich cena je však pomerne vysoká.

Porovnával som tri antény – originálnu dodávanú s AP, homemade DL7KM (osmička) a 10-elementového loop quada, ktorý sa vynikajúco osvedčil. Najlepší DX, ktorý som na túto anténu robil je AP vo vzdialenosti 4,5 km.

Konštrukčne je anténa jednoduchá (jednoduchšia ako vyzerá), vyžaduje bežné mechanické náradie a väčšiu pájku (viac ako 100W).
199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

Užívateľské menu

Rýchle odkazy
· Pridať článok
· Pridať www odkaz
· Pridať inzerát

Textová nápoveda
· Ako sa zaregistrovať?
· Ako pridať článok?
· Ako pridať link?
· Ako pridať inzerát?
· Ako pridať tému do fóra?


GoogleOtázky pre Vás

Povolili by ste používanie remote station?

Áno
Nie
NeviemVýsledky
Ankety

hlasov: 968
Komentáre: 0


OM HAM roka

Rok 2004
Dipl. Ing. Jaroslav Just
OM3TA, SK


Rok 2005
Rudolf Karaba
OM3PC


Rok 2006
MUDr.Harry Činčura
OM3EA


Rok 2007
Dipl. Ing. Radoslav Gališ
OM6KW


Rok 2008
Ing. Jaroslav Kubíček
OM1II


Rok 2009
Jozef Ivan
OM3NA (in memoriam)
a
Peter Martiška
OM3PA


Rok 2010
Anton Srnka
OM1AEG


Rok 2011
Dušan Pavlík
OM2ADP


KV podmienky


Ako rozumieť podmienkam šírenia?

Podmienky na 2m

Aurora:
Status

Es vrstva:
Status

Dnešný vývoj vo vesmíre:
Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


Subdomény cq.sk

OK1CSS Štepán
OM5JA Tóno
OK1TNM Rudo
OK2AB Rostislav
OM3KRN RK Nitra
OTC SARA - OM9OT
OM7KW, ex OM7AAS
Contestový tím OM0A


Partneri

Svetelektro.com
SATTECH TV, SAT a měřící technika