Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 36
Členov: 0
Spolu: 36


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

8-pásmová Windom anténa


Popisovaná 8-pásmová Windom anténa umožňuje prácu na ôsmich KV pásmach od 80 po 10m. Windom anténu vyvinul v roku 1929 W8GZ a jej verzia s označením FD-4 je používaná rádioamatérmi už dlhé roky.

Ďalším vývojom, ktorý sa prvýkrát objavuje v starom čísle časopisu QRV, boli pridané ďalšie žiariče, čím sa zväčšil počet pásiem, na ktorých anténa pracuje. DL1BCC jednoduchým doplnením len dvoch drôtových prvkov s dĺžkou 4,69m a 9,38m ku FD-4 dosiahol výborné výsledky, ktoré v dvojročnej prevádzke aj prakticky úspešne overil.
8-pásmová FD-4 anténa

USB tester


Súčiastky na USB tester Mnoho technicky zdatnejších rádioamatérov si dokáže poskladať počítač svojpomocne. Na burze je možné kúpiť staršiu matičnú dosku za pár korún. Problémom však býva k takýmto komponentom dokumentácia.

Aj keď mnoho konektorov je riešených „blbovzdorne“, pripojiť rámik s USB konektormi nemusí byť jednoznačné. Rado z Slovenského Nového Mesta si vyrobil jednoduchý tester, ktorý umožní overiť správnosť pripojenia USB na matičnú dosku. Niektoré USB zariadenia (napr. pamäťové kľúče, fotoaparáty) sú citlivé na správne pripojenie a pokusy by mohli skončiť ich poškodením. Všetko je zrejmé zo schémy:
Multi – multi filtre do contestu


Špecifikom multi – multi prevádzky je koncentrácia viacerých zariadení na malom priestore, obvykle jednej budovy. Do antény sa tak indukuje z iných pásiem pomerne vysoké napätie, ktoré má vplyv na intermodulácie v prijímači. Pri použití veľkých výkonov a nešťastnej zhode náhod môže dôjsť až k zničeniu vstupných obvodov prijímača.

Druhým faktorom, ktorý spôsobuje problémy sú harmonické produkty z vysielača na nižšom pásme. Samotné TCVR-e majú potlačenie harmonických produktov pomerne slušné (minimálne 50 až 60dB), horšie je to s koncovými stupňami.

Riešením sú pásmové filtre do contestu. Pripojením takéhoto filtra zúžime šírku pásma prijímača, čím eliminujeme signály z iných pásiem a zároveň potlačíme harmonické frekvencie vyžarované vysielačom.
USB CAT kábel pre FT-1000MP


USB CAT FT-1000MP Yaesu FT-1000MP je veľmi obľúbený transceiver contestmanov. Práve v contestovej prevádzke sa najviac využije výhoda spojenia počítača s transceiverom (ladenie na spoty z DX clustra, bandmapa, automatické zapisovanie frekvencie do denníka,...). FT-1000MP má na tento účel už zabudovaný CAT interface.

Tento interface je však určený na sériové rozhranie RS-232 (COM port). Toto rozhranie najmodernejšia rada počítačov a notebookov neobsahuje, a ak áno, zvyčajne nie v dostatočnom počte. Sériové rozhranie sa často využíva na riadenie PTT alebo rotátora. Tam kde nie je, možeme však využiť bežne dostupný USB na COM prevodník.
Anténa GW4CQT verzia 70cm


Anténa GW4CQT na 70cm

Prepočítal z 144 MHz na 432 MHz OM5AL, doplnil OM5LD:
Zisk približne 11,0 dB
Dĺžka 978 mm
Z 75 Ohm / 50 Ohm
Veľmi vhodná pre nehomogénne pole
Inverted L anténa na 80m


Pri hľadaní vhodnej antény na KV pásma som narazil na množstvo zaujímavých konštrukcií, ktoré mali jedinú chybu – nebolo ich možné zmestiť do priestoru, ktorý som mal k dispozícii. Krátke antény, elektricky predĺžené sa javili ako „ostré“, šírka pásma bola len niekoľko kHz. Invertované L-ko má výhodu v nenáročnej konštrukcii, malom zabranom priestore a veľkej šírke pásma. Anténa zatiaľ skončila len ako teoretický návrh čakajúci na vyskúšanie, nakoľko som pre domáce QTH zvolil anténu inú.

Problémom krátkych vertikálnych antén je nízka impedancia v napájacom bode, čím sa vzhľadom na porovnateľné odpor zemnej roviny výrazne znižuje účinnosť vertikálnych antén. Túto anténu nájdete aj v ARRL Handbook-u či Rothammel Antennenbuch-u. Invertované L-ko profituje z predĺženia žiariča, čím impedancia vzrastie (pri identicikej zemnej rovine sa tak zvýši účinnosť antény) a jalovú zložku impedancie vykompenzujeme vložením kapacity do napájacieho bodu antény.

Keďže sa jedná o experiment, súčasťou popisu je súbor programu MMANA, v ktorom bola anténa navrhovaná.
Vertikálna anténa na 80m vytiahnutá balónom


Vyprodukovať poriadny signál v pretekoch na spodných pásmach je zážitosť koncového stupňa a antény. Štyridsaťmetrový vertikál vyprodukuje signál ako má málokto, snáď iba tí fanatici, čo investujú do stožiarov státisíce.

Myšlienka využiť balóny na vytiahnutie vertikálnej antény nie nová. Dá sa využiť na jednorazové akcie ako je napríklad CQ WW Contest za predpokladu že bude bezvetrie alebo len slabý vietor.
Výroba prístrojových panelov


Zariadenia s domarobenými prednými panelmi Po oživení domakonštruovaného zariadenia je väčšina amatérov postavená ešte pred požiadavku slušivého vzhľadu, tak aby XYL (a zvyšok rodiny) bola spokojná. Na trhu je dostatočný výber prístrojových skriniek, takže ostáva už len vyrobiť predný (a zadný) panel.

Tí skôr narodení si ešte spomenú na Propisot – systém otláčacích písmen. V súčasnosti existuje ľahší spôsob, ktorým sa dajú dosiahnuť vynikajúce výsledky.
Dvojelementová yagi na 80m


Veľa rádioamatérov používa na spodné pásma dipólové drôtové antény pomerne nízko nad zemou. Tým sa výrazne degradujú vlastnosti týchto antén, nakoľko väčšina energie vyžaruje kolmo hore. Riešením by bolo vyzdvihnúť anténu do väčšej výšky alebo použiť inú anténu. Z hľadiska nízkeho vyžarovacieho uhla sú zaujímavé vertikálne antény, ale postaviť aspoň 20m vysoký vertikál (lambda/4 na 80m) je takmer neriešiteľný rébus.

ARRL Antenna Handbook hovorí o dvojelementový anténach „veľa muziky za málo peňazí“. Pridaním jedného prvku ku dipólu nízko nad zemou dosiahneme výrazné zníženie vyžarovacieho uhla, čím zreteľne zlepšíme komunikačnú účinnosť. Nezanedbateľnou výhodou je aj smerovosť antény, výhodné impedančné zakončenie a prekvapivo aj jednoduchosť.
Výroba smerovej antény HB9CV pre PMR


zawin napísal: "Pozn.admin: VPR-02/2006 zakazuje používať v PMR pásme akúkoľvek externú anténu. Článok má iba informatívny charakter. V tomto v poradí druhom článku venovanému problematike PMR sa bližšie zoznámime so smerovou anténou HB9CV ktorú som postavil a prakticky odskúšal v teréne a v nasledujúcich riadkoch sa chcem s vami podeliť o svoje skúsenosti s touto anténou. "199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

Užívateľské menu

Rýchle odkazy
· Pridať článok
· Pridať www odkaz
· Pridať inzerát

Textová nápoveda
· Ako sa zaregistrovať?
· Ako pridať článok?
· Ako pridať link?
· Ako pridať inzerát?
· Ako pridať tému do fóra?


GoogleOtázky pre Vás

Povolili by ste používanie remote station?

Áno
Nie
NeviemVýsledky
Ankety

hlasov: 967
Komentáre: 0


OM HAM roka

Rok 2004
Dipl. Ing. Jaroslav Just
OM3TA, SK


Rok 2005
Rudolf Karaba
OM3PC


Rok 2006
MUDr.Harry Činčura
OM3EA


Rok 2007
Dipl. Ing. Radoslav Gališ
OM6KW


Rok 2008
Ing. Jaroslav Kubíček
OM1II


Rok 2009
Jozef Ivan
OM3NA (in memoriam)
a
Peter Martiška
OM3PA


Rok 2010
Anton Srnka
OM1AEG


Rok 2011
Dušan Pavlík
OM2ADP


KV podmienky


Ako rozumieť podmienkam šírenia?

Podmienky na 2m

Aurora:
Status

Es vrstva:
Status

Dnešný vývoj vo vesmíre:
Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


Subdomény cq.sk

OK1CSS Štepán
OM5JA Tóno
OK1TNM Rudo
OK2AB Rostislav
OM3KRN RK Nitra
OTC SARA - OM9OT
OM7KW, ex OM7AAS
Contestový tím OM0A


Partneri

Svetelektro.com
SATTECH TV, SAT a měřící technika