Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 37
Členov: 0
Spolu: 37


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

Najjednoduchší interface ku ICOM


Interface ku ICOM V májovom čísle QST z roku 2007 popisuje Mark WA8SME jednoduchý CI-V interface pre rádiostanice ICOM len zo štyroch súčiastok. Pritom interface sa pripája na USB port. Srdcom je integrovaný obvod FT232RL.

Pretože sa mi dostalo do rúk viacero káblov ku mobilným telefónom, rozhodol som sa interface vyskúšať, aj keď boli na báze integrovaných obvodov PL-2303. Je to taktiež prevodník USB – COM. Z lenivosti (priznávam) a záujmu som na kábel naletoval jack 3,5 konektor a podujal sa vyskúšať.
Odrušení televizního příjmu DVB -T


TVI (rušení příjmu televize radioamatérským vysíláním) Technická, právní a vztahová řešení problému TVI (rušení příjmu televize radioamatérským vysíláním) byla v uplynulých desetiletích mnohokrát popsána v radioamatérské literatuře. Například se jedná o odkazy [1,2,3,4,5], uvedené na konci tohoto článku. Nyní, se zahájením pravidelného digitálního pozemského televizního vysílání DVB -T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial), se problém poněkud změnil, i když základní principy odrušování zůstávají samozřejmě stejné.

Koho zajímají podrobnosti o DVB-T, tomu doporučuji prostudovat knihu Martina Legíně [6]. Praktické srovnání příjmu pozemské analogové a digitální televize lze pak nalézt např. na www stránkách dle odkazu [7].

Já jsem řešil nově vzniklý problém s TVI ve svém 2. QTH, na chatě v brdských lesích. Problémy s TVI, které jsem měl dříve v oblasti krátkých vln [8] dnem prvního listopadu tohoto roku, jak doufám, definitivně skončí. Toho dne se totiž plánuje vypnutí analogového vysílání – a to zejména 1. a 7. televizního (TV) kanálu, na vysílači Praha (Střední Čechy) – Cukrák. Důvodem pro konec problémů s TVI z krátkovlnných amatérských pásem je především dostatečná kmitočtová odlehlost krátkých vln a IV. a V. TV pásma. Tato kmitočtově vysoká TV pásma se také přednostně používají pro DVB-T.
G0KSC LFA yagi – nový spôsob napájania yagi


G0KSC LFA yagi

Justin G0KSC publikoval v časopise DUBUS nový spôsob napájania yagi antén – Loop Fed Array (LFA). Žiarič je vo forme ležatej celovlnnej slučky v priestore medzi reflektorom a prvým žiaričom.

Výhodou je veľmi čistý vyžarovací diagram a impedancia 50 ohmov v napájacom bode, čo umožňuje priame napájanie koaxiálnym káblom. Absencia postranných lalokov vo vyžarovacom diagrame sa priaznivo prejavuje v zisku antény ako aj potlačeniu rušenia. Možnosť priameho napájania koaxiálnym káblom zjednodušuje konštrukciu antény a zabezpečuje bezstratové budenie žiariča oproti anténam, ktoré potrebujú prispôsobovací člen.

Justin momentálne modeluje nové LFA yagi a čaká na potvrdenie patentu. Voľne dostupný je popis 18el.yagi na 2m a nízkošumová 5el.yagi na 6m. Viac sa dočítate na www.g0ksc.co.uk. Nastúpi nová móda LFA yagi antén?
Chladenie zosilňovačov


Turbína so vzduchovým tunelom Používam starší koncový stupeň Heathkit SB-200. Tento štyridsaťročný PA je osadený dvoma sklenými triódami 572b a funguje skutočne výborne. Roky prevádzky sa však podpísali na zvýšenej hlučnosti ventilátora. Je to 120V motorček s kovovou vrtuľou, ktorá víri vzduch v priestore elektróniek. Nielen hluk, ale aj vibrácie, ktoré ventilátor spôsobuje, sú nepríjemné. Navyše tento spôsob toku vzduchu nie je najvýhodnejší – vzduch sa v priestore elektróniek najmä víri. Výborne napísaný článok o chladení elektrónkových koncových stupňov nájdete na www.ok1kvk.cz

Harbach Electronics ponúka nový ventilátor, ale jeho cena s poštovným je vysoká. Použitie axiálnych ventilátorov by si vyžiadalo veľké mechanické úpravy. V GM Electronic sú však dostupné turbíny s výfukom stranou, tzv. blower SUNON. To umožňuje montáž na subšasi spolu so vzduchovým tunelom. Ten zabezpečí tok vzduchu cez otvory v šasi do priestoru elektróniek a následne odtok cez vrchný kryt. Tým, že vzduch nevíri, ale obteká elektrónky, sa účinnosť chladenia zvýši.
DK7ZB yagi na 14MHz


DK7ZB yagi na 20M V contestovom tíme OM0A sme vyberali vhodnú anténu na 14MHz. Keďže pracovisko je portablového charakteru, zvažovali sme menšie antény – 2el.quad, 2el. yagi s priamym pripojením 50-ohmového napájača, DK7ZB yagi a Moxon. Všetko sú to dobré antény, ale kvôli požiadavke jednoduchej rozoberateľnej konštrukcie a na základe dobrých skúseností s DK7ZB na VKV pásmach, vybrali sme ako najvhodnejšiu 2el. DK7ZB yagi.

Je to klasická 2el.yagi s impedanciou 28 ohmov a prisposobením DK7ZB matchom z dvoch paralelne spojených 75 ohmových koaxiálnych káblov. Zisk je cca. 4dBd, F/B pomer 10dB. Boom je dlhý 2,3m, najdlhší prvok má cez 11m. Váha celej antény je cca. 10kg.
Beverage anténa


Beverage anténa je špeciálna prijímacia anténa vhodná predovšetkým na spodné KV pásma. V CQ WPX Conteste tím OM0A používal beverage anténu na 80m v smere na severzópad. Mal som možnosť v nedeľu ráno pracovať na 80m a prínos beverage antény bol značný. V čom?

V našej lokalite nie je veľká úroveň priemyselného rušenia, beverage však výrazne redukoval rušenie európskych staníc, čím sa US stanice stali ľahko čitateľné, aj keď podľa S-metra signál nezosilnel. Výrazne sa znížilo rušenie aj od staníc z daného smeru (najmä DL). Prínos beverage oproti inv.V bol badateľný až u staníc z PA a G. Obzvlášť badateľný bol prínos v EU segmente, kde by bolo spojenie s niektorými US stanicami len ťažko dosiahnuteľné. Ako teda zhotoviť beverage anténu?
Invertované V-éčko na KV


Osvedčená drôtová anténa pre KV pásma je invertované V-éčko – Inverted Vee. Je to vlastne tvarová modifikácia polvlnného dipólu, ktorá prináša výhodu nutnosti jednej vysokej podpery miesto dvoch. Zároveň sa zmenšením uhlu ramien znižuje impedancia v napájacom bode a umožňuje tak vhodnejšie prispôsobenie k 50-ohmovému napájaču. Výhodou je aj obsah vertikálnej zložky vo vyžarovacom diagrame, čo oceníme pri DX spojeniach. Ako túto anténu zhotoviť?
K článku úpravy ventilatora TS2000


Miro2 napísal: " Ešte doplňujem informáciu, že v prípade záujmu na fotodokumentáciu uverejnenej úpravy Vám viem na požiadanie poslať pár fotiek, ak napíšete požiadavku semnitra@semnitra.sk

73! OM5AMJ"
IC706 úprava venrilátoru


miro2 napísal: "Znova sa podelím s návodom na úpravu riadenia ventilátora pre IC706 - prvá verzia. Otvorte spodný kryt pri konektore pre pripojenie ventilátora (PA-Unit) je smerom do zadu TRX R63-47ohm veľký SMD. Opatrne ho mikropájkou vyletujte a nahraďte ho hodnotou 100ohm, (stály chod ventilátora). Tento R63, ktorý vám zostal osadiť na miesto pôvodného odporu R41-22ohm. (zvýšené otáčky pri TX). Táto úprava Vám spríjemní prevádzku TRX. Úprava je v praxi už použivaná a funkčná.

73! OM5AMJ"
Nastavovanie modulácie SSB vysielača


Mikrofón Rôzne zvláštne SSB signály po pásme ukazujú, že toto nastavenie činí občas problémy. Ono rozhodnutie koľko hovorovej energie sa premení na VF energiu nie je až tak jednoduché. O nastavení síce hovorí každý manuál ku transceiveru, často je to trocha zložitejšie. Ako teda nastaviť SSB transceiver?

Prv, ako sa začneme venovať mikrofónu, musí byť vysokofrekvenčne zariadenie úplne v poriadku. Anténa by mala mať čo najnižšie PSV na používaných frekvenciách. Vyhovujúca hodnota PSV je 2 a menej. Ak tak nie je, na vysielaný signál bude vplývať ALC. Čo ALC je?
199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

Užívateľské menu

Rýchle odkazy
· Pridať článok
· Pridať www odkaz
· Pridať inzerát

Textová nápoveda
· Ako sa zaregistrovať?
· Ako pridať článok?
· Ako pridať link?
· Ako pridať inzerát?
· Ako pridať tému do fóra?


GoogleOtázky pre Vás

Povolili by ste používanie remote station?

Áno
Nie
NeviemVýsledky
Ankety

hlasov: 968
Komentáre: 0


OM HAM roka

Rok 2004
Dipl. Ing. Jaroslav Just
OM3TA, SK


Rok 2005
Rudolf Karaba
OM3PC


Rok 2006
MUDr.Harry Činčura
OM3EA


Rok 2007
Dipl. Ing. Radoslav Gališ
OM6KW


Rok 2008
Ing. Jaroslav Kubíček
OM1II


Rok 2009
Jozef Ivan
OM3NA (in memoriam)
a
Peter Martiška
OM3PA


Rok 2010
Anton Srnka
OM1AEG


Rok 2011
Dušan Pavlík
OM2ADP


KV podmienky


Ako rozumieť podmienkam šírenia?

Podmienky na 2m

Aurora:
Status

Es vrstva:
Status

Dnešný vývoj vo vesmíre:
Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


Subdomény cq.sk

OK1CSS Štepán
OM5JA Tóno
OK1TNM Rudo
OK2AB Rostislav
OM3KRN RK Nitra
OTC SARA - OM9OT
OM7KW, ex OM7AAS
Contestový tím OM0A


Partneri

Svetelektro.com
SATTECH TV, SAT a měřící technika