Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 34
Členov: 0
Spolu: 34


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

Jednoduchý SDR prijímač


Spektrum SDR Rocky Software definied radio (SDR) prijímače sú veľmi populárne pre svoju jednoduchosť a tým aj nízke náklady. SDR prijímač totiž obsahuje len nutné vysokofrekvenčné obvody a všetky ďalšie procesy – zosilnenie, filtrovanie a demodulácia sa deje digitálnej forme. V amatérskej realizácii sa ponúka využitie zvukovej karty ako A/D prevodníka. Software na počítači sa postará o všetky potrebné úkony.

Veľmi jednoduchý SDR prijímač TinySDR popísal Gintaras LY1GP. Popisovaný SDR prijímač vychádza z tohto zapojenia. Je vhodný na prvé zoznámenie SDR technológiou a pásmom 80m.
Uchytí sa kategória Xtreme CQWW?


NP2KW Jednou z noviniek, s ktorou prišiel tohtoročný CQWW DX Contest, bolo vyhlásenie kategórie Xtreme. Táto kategória je určená pre tých, ktorí chcú využiť netradičné technológie prevádzky contestovej stanice vrátane ovládania rádiostanice na diaľku, napr. cez internet. Z OK sa do tejto kategórie zapojil Dan OK1HRA pod značkou OL5Q. Využil zariadenie na báze firmy www.remoterig.com , ktorých výhodou je predovšetkým využitie predného panelu z originálneho transceiveru. Nadviazaných 1562QSO hovorí o tom, že to ide veľmi pekne. Viac na http://ok1hra.nagano.cz

Ďalšou stanicou, ktorá deklaruje rovnakú kategóriu je NP2KW. Manny vybudoval Remote HF Station na vrchole kopcov ostrova St.Croix. Je založená na IC-746PRO, G5RV, TA-33 a niekoľkých voľne dostupných softwaroch. Túto stanicu môžete využiť aj vy, k dispozícii je nonstop. NP2KW deklaruje 2128QSO. Viac na: http://np2kw-hf-remote.yolasite.com

Tieto stanice zrejme nie sú jedinými účastníkmi kategórie Xtreme CQWW DX Contest-u. Určite však zaujmú množstvo rádioamatérov, ktorí v domácich podmienkach majú ťažkosti s realizáciou contestovej stanice. Dá sa očakávať, že v nasledujúcich contestoch ich bude viac a viac. Neskúsite to tiež?
Lokalizačné programy – APRS versus TrackMe


om2adp napísal: "Vďaka znovuzrodeniu záujmu o systém rádioamatérskej lokalizácie APRS, som sa rozhodol tento systém vyskúšať aj ja a porovnať ho s programom TrackMe. Rozhodujúcimi kritériami pri porovnávaní bolo niekoľko faktorov: cena, za ktorú si dokážem ten-ktorý systém sprevádzkovať, zložitosť systému, praktická využiteľnosť ako z hľadiska môjho, ako objektu, vysielajúceho svoju polohu, tak z hľadiska užívateľa, ktorý moju polohu lokalizuje na svojom počítači, presnosti a schopnosti vysielať polohu trvale, bez výpadkov. V krátkosti popíšem oba systémy a výsledky porovnania. Aby som ešte spresnil: jedná sa mi iba a iba o porovnanie v oblasti lokalizácie, nie pre iné možné využitia. Nepovažujem sa za odborníka v tejto oblasti, je možné, že s niektorými časťami nebude niekto súhlasiť. Nemám však v úmysle s ním polemizovať a budem iba rád, ak ma v prípadnom mylnom výklade opraví.

"
Ako na klávesnice?


Pred pár mesiacmi som predal výbornú klávesnicu. Bola to špičková podsvietená USB klávesnica s dobrou výškou kláves. Predal som ju, lebo bola absolútne nevhodná pre rádioamatéra – vysielača. Pri vysielaní napísala za malú chvíľu zopár odstavcov textu a na niektorých pásmach spôsobila vypnutie počítača.

Ako som postupoval pri “liečení” klávesnice?
- v prvom kroku som vyskúšal uzemniť skrinku PC a odpojil všetky nepotrebné periférie a káble ku počítaču
- v druhom kroku som prívodný kábel ku klávesnici navinul na ferit
- v treťom kroku som klávesnicu pripojil cez USB hub
- v štvrtom kroku som otvoril klávesnicu a medzi živé vodiče a zem na DPS zapojil kondenzátory 1nF
- v piatom kroku som predal klávesnicu

Jedine pripojenie klávesnice cez USB hub malo aspoň čiastočný efekt. Za tú dobu som vyskúšal asi desať klávesníc. Bezproblémovo sa javia klávesnice s pripojením cez PS/2. S väčšinou USB klávesníc nie sú problémy, ale ak trafíte ten „správny“ model, je po vysielaní...
Príjem meteo-snímkov (časť 4.)


Autorom seriálu článkov o príjme meteo snímkov NOAA je Ondro (zawin), pôvodný článok nájdete na www.svetelektro.com. TNX!

V poslednej časti seriálu s tematikou prijímu meteorologických snímkov sa budem venovať dekódovaniu snímok na počítači pomocou programu WXtoIMG. Popíšem základné funkcie programu a prepojenie prijimača so zvukovou kartou. V závere sa môžete tešiť na galériu obrázkov, ktoré som pomocou tohto prijímača prijal :)

Pri dekódovaní snímok na počítači som vyskúšal radu programov na túto funkciu. Musím konštatovať, že spomedzi všetkých programov vynikal program WXtoIMG, ktorý používam doteraz.
Príjem meteo-snímkov (časť 3.)


Autorom seriálu článkov o príjme meteo snímkov NOAA je Ondro (zawin), pôvodný článok nájdete na www.svetelektro.com. TNX!

V predposlednej časti seriálu sa budem zaoberať už samotným prijímačom. Popíšem jeho funkčné bloky z ktorých sa skladá. Velkú časť budem venovať aj konštrukcií a oživeniu príjimača. Tento prijímač vznikol mojou túžbou postaviť si vlastné zariadenie, ktoré by dokázalo prijímať frekvencie z pásma 145Mhz – rádioamatérska prevádzka, a z pásma 137MHz – satelity NOAA z ktorých prijímam metrologické snímky zeme. Moje požiadavky boli také, aby sa frekvencia dala digitálne a jednoducho ladiť pomocou PLL obvodu a aby konštrukcia nebola príliš zložitá. To sa mi nakoniec aj podarilo.

Charakteristické údaje

Napájacie napätie: 12V adaptér/500mA
Prúdový odber: 200mA
Frekvenčný rozsah: 137-145Mhz
Medzi frekvencie: 10,7Mhz a 455khz
Vstupná citlivosť: 0,6uV
Displej: 1x16 znakov
Ladiaci prvok: encoder
Príjem meteo-snímkov (časť 2.)


Autorom seriálu článkov o príjme meteo snímkov NOAA je Ondro (zawin), pôvodný článok nájdete na www.svetelektro.com. TNX!

Ako sa hovorí - najlepší zosilnovač je anténa.
Preto sa v druhej časti sa dozvieme ako spraviť anténu na príjem signálu s NOAA satelitov. Na príjem satelitov je potrebné použiť anténu s Pravotočivou polarizáciou. Obyčajná anténa ako je otvorený dipól, či GP je absolútne nevyhovujúca, kedže keď je satelit vypustený na obežnú dráhu je roztočený okolo vlastnej osi, takže neustále mení svoju polarizáciu. Preto treba špeciálnu anténu na príjem dát zo satelitov.

Ja som sa rozhodol postaviť anténu QFH, ktorej stavebný nazov je na stránke http://www.ok2pya.wz.cz/qfh/.
Príjem meteo-snímkov (časť 1.)


Autorom seriálu článkov o príjme meteo snímkov NOAA je Ondro (zawin), pôvodný článok nájdete na www.svetelektro.com. TNX!

V tejto prvej časti sa budem venovať problematike satelitov NOAA, ktoré využívam na prijem meteorologických snímkov zeme. Zameriam sa na ich rozdelenie, vlastnosti, kódovanie dát, moduláciu a vysielacie frekvencie. V dalších článkoch sa budem venovať anténe na príjem NOAA satelitov a samotný príjimač z hladiska charateristiky a konštrukcie.
Dúfam že vás daná problematika zaujme a rozšíri vaše obzory elektrotechniky :)
Ľahká G0KSC yagi 4el. na 6m


Ľahká G0KSC yagi 4el. na 6m Veľkou výhodou antén s priamym napájaním je jednoduchá konštrukcia a necitlivosť na okolité prostredie. Cesta za zvyšovaním zisku je v znižovaní impedancie antény. Prispôsobovací obvod však vnáša do systému opäť straty. Pri optimálnom návrhu prednosti OWA yagi prevážia nad inými typmi antén. Medzi OWA yagi patri aj antény, ktoré spočítal za pomoci Antenna Model a EZNEC 5+ G0KSC.

Pre dovolenkové použitie sa výborne hodí ľahká 4el. yagi. Kalkulovaný zisk je 8,63dBi vo voľnom priestore a F/B pomer 19,22dB. Dizajn je veľmi tolerantný ku presnosti výroby. Pozbieral som zvyšky materiálu zo starých antén a odpadu pri výrobe iných a vznikla kompaktná, ľahká anténa na 50 MHz.

Oproti návrhu G0KSC som použil plastové úchytky prvkov, ktoré si môžete zakúpiť napríklad u Jirka OK5IM. Keďže sú na prvky priemeru 10mm, spočítal som anténu v MMANA ešte raz. Výsledky aj meranie potvrdili dobrý návrh G0KSC.
Free Radio Network


Free Radio Network Free Radio Network (ďalej len FRN) je celosvetová komunikačná sieť pre užívateľov voľných pásiem (CB, PMR, LPD) umožňujúca ich vzájomnú komunikáciu cez PC a TRX a pripájanie vysielačiek do siete FRN. Free Radio Netowork je konkurentom siete E-QSO 446, FRN má voči E-QSO 446 výrazne lepšiu podporu (hlavné servery EQSO dlho nefungovali), subjektívne kvalitnejší prenos hlasu, je menej náchylný na "trhanie" pri horšej linke a má lepšiu správu užívateľov pre administrátorov. FRN vyžaduje bezplatnú registráciu z programu, čím sa dá obmedziť "bordel" vo FRN sieti. Po mojej komunikácii s autormi a zapojení sa do projektu už originalne inštalačky obsahujú aj slovenčinu!

Prečo použiť Free Radio Network? Voči spôsobu komunikácie cez ICQ, Skype, MSN a pod. má použitie programu FRN výhodu hlavne v tom, že sa najviac podobá simplexnej prevádzke cez vysielačku. Na rozdiel od skype sa pripája a odpája z diskusie každý sám, nemusí sa teda vytvárať konferencia jedným z užívateľov a má výrazne menšie nároky na rýchlosť pripojenia, stačí pripojenie cez modem.

Zároveň je možné pripojiť k PC vysielačku a rozšíriť tak okruh účastníkov a vytvoriť tak sieť brán. Takto je teda možné spojiť napr. Bratislavu s Prahou, kedy bude napr. v Bratislave pripojená vysielačka na PMR kanál 8 a v Prahe taktiež bude pripojená vysielačka na PMR kanál 7. Teda pokiaľ v dosahu pripojenej vysielačky v Prahe bude prijatá relácia, táto bude počuteľná pre všetkých účastníkov pripojených na serveri a zároveň bude vysielaná v Bratislave. Samozrejme to bude rovnako fungovať aj opačne z Bratislavy do Prahy a zároveň sa do diskusie môžu zapojiť účastníci pripojený len cez PC. Netreba teda stavať rôzne opakovače, prevádzka je simlexná! Vysielačiek môže byť pripojených niekoľko, môže teda vzniknúť rozsiahla rádiová sieť.
199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

Užívateľské menu

Rýchle odkazy
· Pridať článok
· Pridať www odkaz
· Pridať inzerát

Textová nápoveda
· Ako sa zaregistrovať?
· Ako pridať článok?
· Ako pridať link?
· Ako pridať inzerát?
· Ako pridať tému do fóra?


GoogleOtázky pre Vás

Povolili by ste používanie remote station?

Áno
Nie
NeviemVýsledky
Ankety

hlasov: 967
Komentáre: 0


OM HAM roka

Rok 2004
Dipl. Ing. Jaroslav Just
OM3TA, SK


Rok 2005
Rudolf Karaba
OM3PC


Rok 2006
MUDr.Harry Činčura
OM3EA


Rok 2007
Dipl. Ing. Radoslav Gališ
OM6KW


Rok 2008
Ing. Jaroslav Kubíček
OM1II


Rok 2009
Jozef Ivan
OM3NA (in memoriam)
a
Peter Martiška
OM3PA


Rok 2010
Anton Srnka
OM1AEG


Rok 2011
Dušan Pavlík
OM2ADP


KV podmienky


Ako rozumieť podmienkam šírenia?

Podmienky na 2m

Aurora:
Status

Es vrstva:
Status

Dnešný vývoj vo vesmíre:
Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


Subdomény cq.sk

OK1CSS Štepán
OM5JA Tóno
OK1TNM Rudo
OK2AB Rostislav
OM3KRN RK Nitra
OTC SARA - OM9OT
OM7KW, ex OM7AAS
Contestový tím OM0A


Partneri

Svetelektro.com
SATTECH TV, SAT a měřící technika