Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 35
Členov: 0
Spolu: 35


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

Elektronický kľúčovač (keyer) s použitím iba 14-stich súčiastokSchému ktorú vám dnes prinášame je veľmi jedoduchá aj pre začiatočníkov. Na jej zhotovenie postačuje iba zohnať a dať dokopy 14 súčiastok. Elektronický keyer je veľmi malý a je možné nalepiť jeden IC obvod na druhý, teda iba v tom prípade ak ho máte záujem naozaj vtesnať do čo najmenšieho priestoru. Na napájanie môžete použiť akékoľvek napätie - podľa odskúšania medzi 3 až 15 voltami bude postačovať.

Tvorca tohto keyera použil 9V batériu, odber je veľmi malý a zariadenie vôbec nemusíte vypínať. Baterka a keyer môže byť v malom peknom boxe.

Pokiaľ používate "pastičku", elektronický keyer vám pomôže vytvárať "bodky" a "čiarky", čím si ušetríte ruku a zrýchlite svoju telegrafiu. Rezistor je určený na zmenu rýchlosti. Môže byť nastavený na veľmi pomalú rýchlosť, ako aj na veľmi rýchlu. Pokiaľ chcete naladiť anténu, nastavte rezistor na maximum a použite na naladenie krásny a dlhý tón.

Ak niekto tento kľúčovač postaví, dajte nám vediet svoje skúsenosti. Ďakujeme.

Oliver Brošš, MW3SDO
Automatický anténní tuner FC - 10 (manuál plus skúsenosti)


ATU Yaesu FC-10 FC-10 automaticky ladí frekvence KV transceiveru a antén použitím mikropočítačového řízení. Tato funkce je speciálně použitelná, když SWR antény není dostatečně nízké pro frekvence, které jsou daleko od kmitočtu rezonanční frekvence antény.

SPECIFIKACE:
Frekvenční rozsah 160 - 10 M
Vstupní impedance 50 Ohm
Maximální vstupní výkon 100 W PEP
Přizpůsobení SWR 1:1,5 nebo lepší
Výkon pro naladění 8 W nebo více
Čas pro vyladění 0,5 sekundy pro paměť
Rozsah vstupní impedance 16.5 - 150 0hm (pro SWR lepší jak 3)
Paměť 31 (viz tabulka)
Napájení DC 13,5 V (z FT-840)
Odběr 700 mA maximálně
Pracovní teplota 0 - 50 stupňů C
Rozměry 117mm (V) x 93mm (Š) x 243mm (H)
Váha 2kg

 • FC - 10 má 31 frekvenčních pamětí. Každé z 9-ti pásem (včetně WARC) v rozsahu 1,8 -30 Mhz amatérského pásma bylo uloženo v jedné paměti (dvě pro pásmo 28 Mhz), jak je ukázáno v tabulce 1. Mimo to dalších 21 pamětí není obsazeno žádným odpovídajícím pásmem.

 • Můžete použít tlačítko TUNER na rádiu pro jednodotykové vyvolání frekvence z paměti frekvencí, která byla již uložena.

 • Elektrický zvonček pre predajne


  Schéma zapojenia elektrického zvončeka do predajne Do módy sa opäť dostavajú zvončeky v obchodoch, ktoré pri otvorení dvier zazvonia, aby obsluha bola informovaná o príchode zákazníka (prípadne ich aj zobudí zo zimného spánku...).

  Rozhodol som sa nahradiť klasický zvonček elektrickým. Môj malý zvonček som napájal z 6V adaptéra. Prúd prechádza kondenzátorom, ktorý sa určitý čas nabíja a zo zvončeka sa preto ozve iba krátke zazvonenie. Paralelne na tomto kondenzátore je vybájaci rezistor, ktorý má za úlohu ho okamžite vybiť, aby bol pripravený zvonček opäť zazvoniť s prichádzajúcim novým zákazníkom.
  Ako si priniesť 4el.yagi pre 28MHz na portable v taške?


  TECHNOLÓGIA 21. STOROČIA

  Tu je návod:
 • 1) rozpílite celý boom na 30cm kúsky

 • 2) rozpílite prvky na cca 30cm - dajú sa aj nasekať (s dobrou sekerou)

 • 3) všetko pozbierate a vložíte do tašky


 • Je to také jednoduché... tak prečo to neskúsiť. Takže s chuťou do pílenia.

  73 de Peter "OM5APM"
  Elbug 2.2


  Pod pojmem Elbug jsou souhrně označovány automatické (elektronické) telegrafní klíče. Elbug 2.2 je založen na jednočipovém procesoru Atmel 89C2051, ke kterému je připojena sériová paměť eeprom pro uložení nastavení a pamětí. Pracuje s jedno i dvoupádlovou pastičkou, umožňuje revers pastičky, nastavení typu skvízového klíčování, příposlech vysílaných znaků s možností odpojení, majákový provoz, počítání spojení, změnu weightingu aj. Umožňuje uživateli zadat až 12 obsahů pamětí s dynamickou délkou, rozdělených do dvou sad o celkové velikosti podle paměti 230 až 2020 znaků. Pro přehrávání je vybaven vyrovnávací pamětí pro navolení postupného přehrávání pamětí.  Rozšíření TX rozsahu FT-840


  Yaesu FT-840 Dobře hoši, takže vidím, že se docela hodně lidí shání po "módech" pro tohle rádio, takže tady je mód jak dostat FT-840 mimo pásmo.

  Vše je jednoduché, při použití konetkůrku na pin TP2003 se nemusí nic letovat. Jako zem jsem použil zelený drát na čtyřpinovém konektůrku poblíž TP2003. Je to zem pro RIT a SHIFT. Pouze jsem konektorem prostrčil oholený konec drátu a konektor zase připojil. Ale ověřte si to pro jistotu podle schématu. A dále již podle návodu.
  Hladinový spínač pre čerpadlo


  V A Rádiu Praktická Elektronika Electus na str. 21 bolo uverejnene zapojenie hladinového spínača pre čerpadlo od Štepána Burdu. Rozhodol som sa, postaviť si podobný obvod, no s menším počtom súčiastok. V originály boli použité celkovo 3 tranzistory, 1x 7400, 1x78L05. Použil som tiež dve snímacie polohy hladiny. V mojom zapojení boli 2 tranzistory, staré germaniové SFT125 a tyristor KT501. (Je mi ľúto nevyužiť Ge tranzistory a vyhodiť ich).
  Ako odišiel KT207/400


  Tento triak som sa rozhodol použiť na svoje pokusy s 230V. Bol to použitý typ z nejakého zariadenia. Mal už krátke vývody a určite veľa hodín prevádzky za sebou. Najvyšší čas ísť do dôchodku... Miesto toho šiel do večných lovíšť.....

  Zapojil som ho na univerzálnu dosku. Na riadiacu elektródu som napätie ešte nezapájal. Chcel ho najprv zmerať a nastaviť. Ešte som aj premeral či náhodou nie je prepoj medzi A1 a G. Na riadiacu elektródu mal ísť striedavý prúd cez kondenzátor 1uF/630V, rezezistor 100 ohmov, diak, tlačítko a obmedzovacie diódy proti zemi.
  Vertikálne antény naozaj fungujú!


  Keďže od Slovenských a Českých rádioamatérov sa nám akosi nedostáva príspevkov, neostalo mi nič iné, iba poprosiť Jasona Hissonga (N8XE) o povolenie prekladu a publikovania jeho príspevku, ktorý sa objavil na www.eham.net. Dostal som od neho prakticky okažitú odpoveď, v ktorej bolo jeho ÁNO, vlastne bol veľmi rád, že sa jeho článok objaví aj u nás a tým sa môže s nami podeliť o jeho skúsenosti. Ostatných s zaších končín poprosím aby sa nenechali zanbiť a poslali nám svoje príspevky, ktoré u nás radi uverejníme. Thank you Jason Hissong (N8XE) for your permission! We are happy to publish your article on our Slovak HAM portal, translated by Oliver Bross MW3SDO.

  Pár slov na úvod…

  V jeden deň som toho veľa nemal na práci, tak som iba z nudy prezeral články na www.eham.net, kde som narazil na zaujímavý príspevok od Štefana Katza (WB2WIK), ktorý ma veľmi zaujal. Zamyslel som sa nad jeho slovami a povedal si, že to musím vyskúšať aj ja. Už predtým som mal vertikálnu anténu GAP Eagle DX, ktorá ale veľmi dobre nefungovala, pravdepodobne chybou v konektore. Rozhodol som sa opäť si vyskúšať vertikál, ale teraz už ísť na to z rozumom. Moja anténna farma doposiaľ pozostávala s anténky Alpha Delta DXLB+ inštalovanej ako invertované V. Tento dipól mi umožňoval pracovať na 160, 80, 40, 20, 15, a 10M a na WARC pásmach s tunerom. Čoskoro mi k nemu má pribudnúť aj Hexbeam, ktorý ale bude iba pre pásma 10, 12, 15, 17 a 20m. Chcel by som však niečo, čo by mi umožňovalo pracovať aj na 30, 40 a 80-tich metroch. Štefan písal vo svojom príspevku, že vertikál je dobrá „go-to“ anténa. Som tiež príležitostným kontestmanom, a vertikál by mohol byť pre mňa dobrou druhou anténou. Rozhodol som sa teda opäť vyskúšať a s mojimi skúsenosťami sa podeliť s celou HAM komunitou.
  Výpočet pásmových priepustí pre KV RX (TRX)


  O rôznych typoch pásmových priepustí bolo v literatúre popísaných mnoho strán. Zvyčajnou súčasťou týchto popisov bola tabuľka s kapacitami a indukčnosťami pre jednotlivé pásma. Navinúť cievku podľa návodu a veriť, že má skutočne indukčnosť a Q, ako dosiahol autor je čistá utópia. Odchýlka +/- 20% nebola nijak výnimočná. K nastaveniu filtra bol potrebný VF generátor, VF milivoltmeter, množstvo času a trpezlivosti.

  Vyskúšal som veľké množstvo filtrov, kým som sa dopracoval ku zapojeniu, ktoré dáva výborné výsledky. Ide o dva LC obvody spojené väzobným kondenzátorom. LC obvody sú naviazané s ďalšími obvodmi (anténa, zmiešavač a.i.) indukčnou väzbou. Tá je omnoho lepšia ako väzba kapacitná, pri ktorej smerom k vyšším frekvenciám sa útlm zväčšuje iba do určitej hodnoty a potom zostáva prakticky nemenný. Pri kvalitnej konštrukcii popisovaného filtra dosiahneme určite útlm v nepriepustnom pásme min. -50 dB, v priepustnom pásme je útlm -2 až -4 dB. Použitím takýchto pásmových priepustí môžeme teda dosiahnuť výrazné zlepšenie príjmu. Ako takúto pásmovú priepusť vyrobiť?
  199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
  [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

  Užívateľské menu

  Rýchle odkazy
  · Pridať článok
  · Pridať www odkaz
  · Pridať inzerát

  Textová nápoveda
  · Ako sa zaregistrovať?
  · Ako pridať článok?
  · Ako pridať link?
  · Ako pridať inzerát?
  · Ako pridať tému do fóra?


  Google  Otázky pre Vás

  Povolili by ste používanie remote station?

  Áno
  Nie
  Neviem  Výsledky
  Ankety

  hlasov: 967
  Komentáre: 0


  OM HAM roka

  Rok 2004
  Dipl. Ing. Jaroslav Just
  OM3TA, SK


  Rok 2005
  Rudolf Karaba
  OM3PC


  Rok 2006
  MUDr.Harry Činčura
  OM3EA


  Rok 2007
  Dipl. Ing. Radoslav Gališ
  OM6KW


  Rok 2008
  Ing. Jaroslav Kubíček
  OM1II


  Rok 2009
  Jozef Ivan
  OM3NA (in memoriam)
  a
  Peter Martiška
  OM3PA


  Rok 2010
  Anton Srnka
  OM1AEG


  Rok 2011
  Dušan Pavlík
  OM2ADP


  KV podmienky


  Ako rozumieť podmienkam šírenia?

  Podmienky na 2m

  Aurora:
  Status

  Es vrstva:
  Status

  Dnešný vývoj vo vesmíre:
  Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


  Subdomény cq.sk

  OK1CSS Štepán
  OM5JA Tóno
  OK1TNM Rudo
  OK2AB Rostislav
  OM3KRN RK Nitra
  OTC SARA - OM9OT
  OM7KW, ex OM7AAS
  Contestový tím OM0A


  Partneri

  Svetelektro.com
  SATTECH TV, SAT a měřící technika