Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 30
Členov: 0
Spolu: 30


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

Určenie miesta prerušenia (skratovania) koaxiálneho kábla meračom kapacity (mili


Je pomerne zriedkavé, že sa koaxiálny kábel v niektorom mieste preruší. No najmä v zime sú koaxiálne káble vplyvom nízkych teplôt tuhé a vplyvom ohýbania sa koaxiál preruší, alebo skratuje. V rezerve asi málokto má ďalší koaxiálny kábel, ale takmer každý má merač kapacity (alebo miliohmeter).

Ako nájsť miesto, kde je koaxiálny kábel prerušený, alebo vyskratovaný?
Jednoduchý regulátor pre pájkovačky


Fotografia fungujúceho triakového regulátora na pracovnom stole, čo bude jeden z článkov od Rada v blízkej budúcnosti. Vpravo hore je pájkovačka. Od Rada som dostal popis regulátora k odporovým pájkovačkám, ktoré je možné bežne kúpiť za cenu do 100Sk (v Košiciach v predajni T. len za 57Sk!). Tieto pájkovačky sa napájajú priamo zo siete 230V, no veľmi sa prehrievajú. Už dlhší čas používam pre túto pájkovačku iný spôsob regulácie výkonu.
Ako dosiahnúť najlepší PSK31 signál


Používam PSK31 odkedy som ho pred pár rokmi vyskúšal. Je to jeden úžasný mód ak robíte radi veci digitálnym spôsobom, páči sa vám klávesnicové QSO a viete že päť wattov vás môže preniesť kdekoľvek na svete.

Mám rád súťaže aj dlhé večery s QSO aby som sa dozvedel ako sa žije inde na svete. Môj problém spočíval v tom, že som bol brzdený opätovným vylaďovaním signálu. Nie vysielačkou, ale úrovňou audio nastavenia zvukovej karty. Zo začiatku som nastavoval vo Widowse audio výstup na maximum, aby som získal z vysielačky čo najvyšší výkon. No dozvedel som sa že to nie je až taký dobrý nápad- ak takto premáhate zariadenie, môže to spôsobiť vytvorenie veľkého množstva splateru a 31 Hz signál môže byť široký až niekoľko stoviek Hz, čo znemožní vykonávať ďalšie spojenia. Priniesol som si z práce osciloskop a pozrel som sa na RF výstup pri maximálnom vyťažení. Bol to kasický prípad prerušovanej sínusoidy.
Jednoduchý stmievač ovládaný senzorami


Opäť som vybral nevšedný článok z množstva, ktorý mi Rado poslal už dávnejšie: Stmievač je určený pre ovládanie jasu malej žiarovky napájanej jednosmerným napätím 6V z akumulátora alebo sieťového zdroja. Žiarovka je napájaná cez N-MOSFET typu BUZ10, ktorý s pamäťovým kondenzátorom C1 tvorí Millerov integrátor. Prstom priloženým na senzorové plôšky 1 a 2 sa privádza na riadiacu elektródu G kladne napájacie napätie alebo potenciál zeme.
Moderný priamozmiešavajúci prijímač na 80 m


Mnohí začínajúci rádioamatéri sú postavený pred rovnakú otázku - ako získať aspoň jednoduchý prijímač na príjem rádioamatérskych signálov? Občas sa dá na inzerát zohnať starší RX (Pionier, Odra, R4 a pod.), za ťažké peniaze sa dá kúpiť aj nový RX renomovaných firiem (Yaesu, Icom, Daiwa a iné).

Tí technicky zdatnejší sa môžu pokúsiť vlastnoručne skonštruovať prijímač. Najjednoduchší neznamená najhorší. Kvalitný priamozmiešavajúci RX sa vyznačuje najmä prirodzeným zafarbením prijímaného signálu a dobrou citlivosťou. Nevýhodou je, že prijímané signály sa pri prelaďovaní objavujú dvakrát v NF spektre.

Navrhol som kvalitný priamozmiešavajúci prijímač na pásmo 80 m, ktoré je pre začiatočníka najvhodnejšie, pretože môže zachytiť lokálne aj DX stanice. Signál z antény prechádza cez dvojobvodový pásmový filter na zmiešavač s dvojbázovým MOSFET-om. Na G2 tohto tranzistora sa privádza signál z preladiteľného oscilátora s FET tranzistorom (VFO). Výsledný NF signál sa zosilní v jednostupňovom predzosilňovači tiež osadeným MOSFET-om a privádza sa do selektívneho NF zosilňovača na slúchadlá s operačným zosilňovačom.
PC ECAP - simulácia el.obvodov na počítači


PC Ecap - graf

PC ECAP je program na analýzu vlastností striedavých obvodov pozostávajúcich z rezistorov, kondenzátorov, cievok, transformátorov, VF vedení, bipolárnych aj FET tranzistorov, operačných zosilňovačov a zosilňovačov. Autorom je Peter Volpa, USA. PC ECAP je plne funkčný shareware, skúšobná lehota je 30 dní. Registračný poplatok je 72 dolárov. Program má minimálne hardwarové požiadavky, 286+ s 384 kB voľnej RAM, MS alebo PC DOS 2.0 a novší a zhruba 300 kB na pevnom disku.

Vypočítava amplitúdu, fázu, skupinové oneskorenie, impedanciu, PSV a útlm prakticky v ľubovolnom rozsahu frekvencií. Obvod je možné napájať sínusovým, pravouhlým, pílovitým signálom, prípadne sledovať odozvu na jednotkový skok. Analyzovať je možné obvody s viac ako tisíckou súčiastok a deväťdesiatimi uzlami. Súčasťou programu je interný editor s on-line helpom. Údaje alebo graf je možné vytlačiť na 9/24 ihličkových a HP LaserJet kompatibilných tlačiarňach.
Pre zberateľov.


Stanik napísal: "

V časopise Českého rádioklubu Rádioamatér z roku 2000, číslo 3 na strane 15, je článok od Zdenka OK1PG.Tento článok podrobne opisuje predchodcu elektronických klúčov, poloautomatický mechanický klúč "VIBROPLEX",ktorý rozkmitaním pružiny dával presné bodky a tým zrýchľoval CW prevádzku. K článku je priložený nákres ako takýto klúč vyzeral. V závere článku potom Zdenek skonštatoval, že nemôže poslúžiť fotografiou lebo takúto nemá.

Na tento článok rád spomínam pretože som mal šťastie a skôr než som článok čítal mal som možnosť siahnuť si naživo na obdobu takéhoto vibroplexu.Nevedel som ako pracuje, tak som obdivoval a skúmal konštrukciu. Článok mi funkčnosť klúča celkom objasnil.Dnes už používame vyspelejšiu techniku ale dúfam že fotografia, ktorú som urobil a prikladám poťeší aspoň zberateľov.Na prípadné otázky rád odpoviem.

Vy 73! Stano,OM8HG "
Niekoľko stránok o elektrónkach


Od Jindru OK1XR sme dostali tipy na niekoľko zaujímavých stránok o elektrónkach. Zvažoval som, či zostaviť z materiálov na týchto stránkach nejaký kompilát, nakoniec som si povedal, že by to nebolo ono a preto Vám radšej prinášam ten mail v "originálnom znení bez titulkov". TNX Jindro!

Ahoj Oliver.
Posílám několik typů na zajímavé stránky s tematikou koncových elektronek pro PA .
http://el-tubes.webzone.ru/reference.htm - stránky s parametry některých ruských vysílacích elektronek ve formátu .zip .
http://ru3ga.qrz.ru/pa.shtml - stránky RU3GA zabývající se technikou, např. Lineární zesilovač s upravenou GU81M
http://www.tubecollector.org/ - stránky Virtual Valve Museum - obrázky elektronek
http://www.eugen-elektronik.de/ - obázky a parametry koncových elektronek včetně cen v Euro
http://hamradio.online.ru - Technicky portál Ruských radioamatérů s bohatou tématikou.
Řekl bych, že je to zajímavější než rozřezané duralové trubky v tašce.

73 Jindra OK1XR
Viacvrstvové polovodičové súčiastky


Pamätáte si na sériu článkov v Amatérskom Rádiu, ktorá pod názvom "Na slovíčko!" vychádzala asi pred štyridsiatimi rokmi? V jednom z týchto článkov bol aj obrázok steny, na ktorej bolo načarbané: "Pišta je tyristorovy". Priznám sa, že takéto graffitti by mi boli milšie ako tie čmáranice. Aj keby neboli gramaticky správne. Nedávno som Rada poprosil o sebahodnotenie, ako by mal znieť takýto nápis o ňom. Keď si prečítate tento článok, sami si utvoríte názor.

Tyristor Ty
je spínacia polovodičová súčiastka väčšinou s vrstvami pnpn, s troma elektródami A, K, G, určená pre spínania jednosmerného napätia. Má dve pracovné stavy - vodivý a nevodivý. Spína pri dosiahnutí určitého anódového nap., okamžik zopnutia (potrebná veľkosť anod. nap.) je možné ovplyvňovať veľkosťou prúdu Ig pretek. riad. elektródou.
Podobne fototyristor, u nich môže byť okamžik zopnutia ovplyvnený okrem Ig aj intenzitou osvetlenia. (Podľa ARPE10/97)
Ochrana tyristorov proti komutačnému prepätiu spočíva v sér. RC obv. zapojenom paralelne /mostík/ nad tyristorom. Predzáťaž tyr. môže tvoriť rezistor kt. potom zaisťuje vypínanie tyr. Podľa ARPE 1/01-str.7.
Generátor na nácvik morzeovky


Pípák je určený pre rádioamatérov začiatočníkov na precvičenie morzeovky. Je zložený iba z jedného tranzistora, u mňa to bol KC507, no môže sa použiť akýkoľvek iný NPN tranzistor. V prípade použitia PNP tranzistora sa len zamení polarita napájania a rezistor M1 sa zapojí smerom na záporný pol. Výhodou tohto pípáka je, že kľuč spína veľmi malý prúd a kontakty sa preto neopotrebovávajú.

Kondenzátory nemajú kritickú hodnotu a je možné s nimi experimentovať (povodne 2x15nF). Ja som najprv tento bzučiak používal na premeriavanie súčiastok (diód, tranzistorov....).
199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

Užívateľské menu

Rýchle odkazy
· Pridať článok
· Pridať www odkaz
· Pridať inzerát

Textová nápoveda
· Ako sa zaregistrovať?
· Ako pridať článok?
· Ako pridať link?
· Ako pridať inzerát?
· Ako pridať tému do fóra?


GoogleOtázky pre Vás

Povolili by ste používanie remote station?

Áno
Nie
NeviemVýsledky
Ankety

hlasov: 968
Komentáre: 0


OM HAM roka

Rok 2004
Dipl. Ing. Jaroslav Just
OM3TA, SK


Rok 2005
Rudolf Karaba
OM3PC


Rok 2006
MUDr.Harry Činčura
OM3EA


Rok 2007
Dipl. Ing. Radoslav Gališ
OM6KW


Rok 2008
Ing. Jaroslav Kubíček
OM1II


Rok 2009
Jozef Ivan
OM3NA (in memoriam)
a
Peter Martiška
OM3PA


Rok 2010
Anton Srnka
OM1AEG


Rok 2011
Dušan Pavlík
OM2ADP


KV podmienky


Ako rozumieť podmienkam šírenia?

Podmienky na 2m

Aurora:
Status

Es vrstva:
Status

Dnešný vývoj vo vesmíre:
Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


Subdomény cq.sk

OK1CSS Štepán
OM5JA Tóno
OK1TNM Rudo
OK2AB Rostislav
OM3KRN RK Nitra
OTC SARA - OM9OT
OM7KW, ex OM7AAS
Contestový tím OM0A


Partneri

Svetelektro.com
SATTECH TV, SAT a měřící technika