Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 36
Členov: 0
Spolu: 36


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

Jednoduchý PA pro 80m.


Při hledání vhodného zapojení malého a učinného zesilovače pro tcvr na 80m a pro své ostatní projekty jsem narazil na internetových stránkách na zajímavé zapojení, které využívá tranzistor HEXFET IRF530. Protože tyto tranzistory jsou na našem trhu dostupné / což ale neznamená levné / , ale především protože jsem tyto tranzistory kdysi dostal darem, vyzkoušel jsem zmíněné zapojení původně pocházející od Wese, W7ZOI.
Menič 12V DC na 230V AC


Menič 12V DC na 230V AC

Tento článok možno niektorí z Vás už poznajú - patrí medzi najčítanejšie na www.11m.sk, článok č.112. Zaslal nám ho jeden priaznivec s prezývkou Romi a ja som jeho slová doplnil o vysvetlenie funkcie obvodu. Vtedy ma ani nenapadlo, že o rok budem práve tento menič zhotovovať.

Menič je vhodný všade tam, kde nie je sieťový rozvod, prípadne kde je potrebné napájanie 230V AC. Jeden známy tak riešil záložné spínanie kotlov pri výpadku el.siete. Ja som ho potreboval do práce, pretože sme potrebovali napájať niekoľko zariadení. Ale využitie je skutočne mnohoraké....
Ako fungujú solárne články?


Solárne články sú polovodičové súčiastky, ktoré na základe fotoelektrického javu priamo premieňajú svetlo na elektrinu. Tento jav objavil už v roku 1839 Edmond Becquerel, ale trvalo vyše sto rokov, kým sa prvý polovodičový solárny článok podarilo zhotoviť. Stalo sa tak v Bellových laboratóriách roku 1954.
Katalóg elektróniek v elektronickej forme


Hlavná obrazovka programu s údajmi o ECC802S Tube Data Sheet Locator Personal edition (TDSL), tak znie kompletný názov programu, ktorý obsahuje údaje o vyše 19 tisíc elektrónkach. Napísal a zostavil ho Duncan Munro s pomocou Steva Bencha. Je šírený ako plne funkčná trial verzia. Upgrade s novými údajmi je však platený a stojí 29,95$.
PTT nožný spínač do contestov


Nožný spínač Hádam v každej počítačovej predajni sa dajú zakúpiť slúchadlá s mikrofónom - náhlavná súprava. Asi pred piatimi rokmi som zhotovil zariadenie, ktoré obsahovalo NF kompresor, ekvalizér a roger beep. Vtedy som prepínanie vyriešil páčkovým prepínačom na prednej paneli. V I.subregionále som pri prvom spojení zistil, že zapisovať spojenia do počítača a v druhej držať ručný mikrofón je číra utópia.

Spomínaný "zádrheľ" bolo možné vyriešiť stolovým mikrofónom alebo náhlavnou súpravou. Vzhľadom na to, že počúvam na slúchadlá, a nie reproduktor, zvolil som druhú možnosť. Chcelo to však lepšie prepínanie RX/TX. VOX sa mi nepozdával (obtiažne hľadanie vhodných časových konštánt, možnosť nechceného zopnutia). Ostávala teda už len jediná možnosť - nožný spínač, ľudovo povedané "šľapka".
Presný merač kapacity kondenzátorov


V amatérskej praxi sa vyskytuje často požiadavka merania kondenzátorov. Popisovaný kapacitný komparátor umožňuje merať kondenzátory od 100pF do 470nF s presnosťou do 2% (prípadne aj lepšou). Zapojenie je nenáročné a lacné na stavbu. Skladá sa z dvoch integrovaných obvodov (4011 a TCA965) a niekoľkých súčiastok.
Špičkový vstupný filter do contestov - kryštálový preselektor


Najťažšou skúškou každého prijímača budú určite contesty. V niektorých oblastiach je na malej ploche sústredený veľký počet súťažiacich, niekedy aj QRO. Aby sa mohli plnohodnotne zúčastňovať contestov, je dôležité, aby sa navzájom nerušili. Vzájomné rušenie vedie k nervozite, keď nie je možné prečítať slabú protistanicu v rušení od suseda vzdialeného pár sto metrov cékviaceho o pätnásť kilohertzov vyššie....

Big guns väčšinu contestu "presedia" na jednej frekvencii. Ich cieľom je mať čo najsilnejší signál v cieľovej oblasti a nerušený príjem, aby mohli slabé signály prečítať. Pri riešení tejto otázky sa môže dopracovať až ku špeciálnemu kryštálovému filtru laditeľnému v úzkom rozsahu s potlačením nežiadúcich signálov až o -80 dB....
Termostat


Listovaním v starších číslach Radcom-u som narazil na zaujímavý článok "Constant temperature = stable frequency" od R.G. (Dan) Dancyho, G3JRD. Dan sa zaoberal príjmom obrázkov zo satelitov v 3,786 MHz net-e každé ráno od ôsmej. Shack má mimo domu a nebolo ekonomické vykurovať ho 24-hodín. Kolísanie teploty však výrazne ovplyvňovalo stabilitu oscilátora. Dan mal na výber: sedieť v shacku a dolaďovať zariadenie, alebo ísť na raňajky. Jedno vylučovalo druhé až do doby, kým nepostavil jednoduchý termostat.
CW/SSB filter na slúchadlá


Veľa operátorov používa ľahké walkmenové slúchadlá, ktoré sú lacné, dostupné, ergonomické, ale nie práve najvhodnejšie. Ich frekvenčný rozsah je totiž veľmi široký, čo môže viesť k únave. Zúžením prenášaného pásma na minimálnu šírku získame navyše zvýšenie komunikačnej účinnosti.

Najmä v lacnejších zariadeniach je práve šírka pásma priveľká, navyše CW filter na niektorej medzifrekvencii sa dá dokúpiť ako doplnok len za ťažké peniaze. Zúžiť šírku prenášaného pásma je možné aj v nízkofrekvenčnej časti. Popísaný filter má pracuje ako dolná priepusť so zlomovou frekvenciou 1,6 kHz (-3 dB) alebo pásmová priepusť so šírkou 200 Hz (-3 dB) na frekvencii asi 700 Hz. Šesťsúčiastkový filter sa pripája do reproduktorového výstupu a vzhľadom na jednoduchosť zapojenia je vhodný aj pre úplných začiatočníkov, pričom jeho kvality ocenia aj skúsení amatéri.
I fungující KV dipól se nechá vylepšit.


ok1ftj napísal: " Využití moderních technologií má budoucnost i v našem radioamatérském hobby. Když jsem před časem přišel administrativním zásahem obecního úřadu o jedno rameno skutečně dobrého širokopásmového dipólu na KV, musel jsem řešit naše obvyklé dilema – co a kam natáhnout či postavit a jak to pak bude fungovat. Při prohledávání mnoha informačních zdrojů jsem narazil ve vlastním ham-shacku na letáček, který jsem si vzal náhodně v některém stánku v minulém roce na setkání v Holicích."199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

Užívateľské menu

Rýchle odkazy
· Pridať článok
· Pridať www odkaz
· Pridať inzerát

Textová nápoveda
· Ako sa zaregistrovať?
· Ako pridať článok?
· Ako pridať link?
· Ako pridať inzerát?
· Ako pridať tému do fóra?


GoogleOtázky pre Vás

Povolili by ste používanie remote station?

Áno
Nie
NeviemVýsledky
Ankety

hlasov: 968
Komentáre: 0


OM HAM roka

Rok 2004
Dipl. Ing. Jaroslav Just
OM3TA, SK


Rok 2005
Rudolf Karaba
OM3PC


Rok 2006
MUDr.Harry Činčura
OM3EA


Rok 2007
Dipl. Ing. Radoslav Gališ
OM6KW


Rok 2008
Ing. Jaroslav Kubíček
OM1II


Rok 2009
Jozef Ivan
OM3NA (in memoriam)
a
Peter Martiška
OM3PA


Rok 2010
Anton Srnka
OM1AEG


Rok 2011
Dušan Pavlík
OM2ADP


KV podmienky


Ako rozumieť podmienkam šírenia?

Podmienky na 2m

Aurora:
Status

Es vrstva:
Status

Dnešný vývoj vo vesmíre:
Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


Subdomény cq.sk

OK1CSS Štepán
OM5JA Tóno
OK1TNM Rudo
OK2AB Rostislav
OM3KRN RK Nitra
OTC SARA - OM9OT
OM7KW, ex OM7AAS
Contestový tím OM0A


Partneri

Svetelektro.com
SATTECH TV, SAT a měřící technika