Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 33
Členov: 0
Spolu: 33


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

100W VHF PA s V-MOS


V-MOS PA na TR-751E Každý "výkonuchtivý" rádioamatér má na koncový stupeň iné požiadavky. Zosilňovače s V-MOS sa vyznačujú dobrou linearitou, vysokým ziskom a neveľkými rozmermi (v porovnaní s elektrónkovými PA). Vyžadujú však napájanie vyšším napätím, obvykle 28 alebo 50V, čo však nemusí byť veľký problém.

Moju pozornosť priťahovali dve konštrukcie takýchto PA. Prvá je v tatranskom zborníku z roku '96 a jej autorom je Pavel Exner OK1XWA. Druhá, mimoriadne dobrá, pochádza z dielne Vlada OK1VPZ a nájdete ju na webe OK2KKW. Oba materiály ešte pred stavbou odporúčam preštudovať.

Môj PA vznikol mechanickou aj elektrickou úpravou PA s tranzistorom KP920A, ktorý som v septembri kúpil od Jirku OK2POI (TNX!). PA dáva cca. 75W čistého výkonu (podľa Jirku sú údaje o KP920A v rôznych publikáciách nadsadené) pri budení cca. 5W. Kvôli použitiu menšieho chladiča je PA doplnený teplotným spínačom ventilátora, identickým so zapojením v článku Zdroj 13,8 a 28V pre 100W VKV pracovisko.
Dva obvody soft-startu do koncových stupňov


Pri zapínaní veľkých koncových stupňov vzniká krátkodobá prúdová špička, na ktorej sa podieľa magnetizačný prúd transformátora a nabíjanie filtračných kondenzátorov. Ak náhodou okamžik zapnutia pripadne práve na vrchol sínusovky sieťového napätia, potom býva prúdový náraz obrovský. Prakticky sa to prejavuje tak, že ani pomalá poistka 3,15A v sieťovom prívode nevydrží zapnutie 100W koncového stupňa. Pri vyšších výkonoch vypína aj bytový istič. Ako tomuto stavu predísť?
Najjednoduchšie kľúče


Jeden z kľúčov Rado OM2ZZ mi poslal adresu na PDF dokument o home made jednoduchých "pastičkách". Ich autor, Verner Blindheim v ňom popisuje konštrukcie troch typov. Výroba je jednoduchá a lacná.

Stiahnuť: TU (340kB) PDF.

Vernerovi prajeme mnoho pekných spojení na HAM pásmach (zatiaľ ešte nemá licenciu, iba komunikuje s pomocou programu CWComm cez Internet) a Radovi za informáciu ďakujeme!
ELBUG 2.2 - Automatický telegrafný klľúč


om5adx napísal: "Pod pojmem Elbug jsou souhrně označovány automatické (elektronické) telegrafní klíče. Elbug 2.2 je založen na jednočipovém procesoru Atmel 89C2051, ke kterému je připojena sériová paměť eeprom pro uložení nastavení a pamětí. Pracuje s jedno i dvoupádlovou pastičkou, umožňuje revers pastičky, nastavení typu skvízového klíčování, příposlech vysílaných znaků s možností odpojení, majákový provoz, počítání spojení, změnu weightingu aj. Umožňuje uživateli zadat až 12 obsahů pamětí s dynamickou délkou, rozdělených do dvou sad o celkové velikosti podle paměti 230 až 2020 znaků. Pro přehrávání je vybaven vyrovnávací pamětí pro navolení postupného přehrávání pamětí.

Technické parametry:napájení : 7-15V
odběr : rychlost : 10 až 50 wpm
pamětí : 2 * 6

Popis celej konštrukcie na adrese: http://www.hw.cz/constrc/x51_elbug/index.html

73!
OM5ADX - Peter"
Anténní přepínač (aneb zlaté české ruce)


Anténní přepínač U nás se prodává poměrně dost anténních přepínačů. Popravdě řečeno - nesháněl jsem se po nich. Až do jedné chvíle.

Můj prvotní zájem o přepínače vyprovokoval QSL lístek od operátora z Argentiny, který měl v pozadí nad pracovním stolem tenhle typ, s nímž jsem se zatím osobně nesetkal, přestože navštěvuji dost často různé burzy nebo radioamatérská setkání jako Holice atd. Musím podotknout, že k výrobě tohoto anténního přepínače mě přiměl až jeho e-mail, ve kterém mi napsal veškeré parametry. Načež další řádek obsahoval dotaz, jestli ho nechci poslat za pouhých $50. Vzhledem k tomu, že zrovna u nás byl kurs k dolaru přes 40,- korun jsem naznal, že pro mě je to trochu moc. Takže proč si ho vlastně neudělat, že?
Zdroj 13,8 a 28V pre 100W VKV pracovisko


Napájacie zdroje - vrchný home made, spodný továrenský RM LPS 120/S Na napájanie VKV PA je vhodnejšie vyššie napätie ako 13,8V. Dobré vlastnosti majú najmä koncové stupne s V-MOS tranzistormi alebo elektrónkami. Do mojej výbavy pribudol jeden takýto PA a tak som sa podujal na stavbu úplne nového zdroja 13,8/6A a 28V/9A. Na 13,8V vetvu je možné pripojiť 25 wattový tranceiver a notebook (príp.ďalšie zariadenia). Z 28V vetvy je napájaný iba koncový stupeň.

Zvolil som osvedčenú konštrukciu s monolitickými stabilizátormi, ktoré riadia výkonové tranzistory. Obe vetvy sú takmer identické. Zdroj má teplotne spínaný ventilátor.
Jednoduchý 15W lineár na KV


Popisovaný výkonový zosilňovač sa hodí ako doplnok ku všepásmovému QRPP TCVR-u s výkonom 1W a menej. V pásmach 160 až 10m odovzdá približne 10 až 15W. Konštrukcia je jednoduchá a nenáročná, neskrýva žiadne záludnosti.
Triakový regulátor


Tento triakový regulátor bol postavený za účelom otestovania funkčnosti schémy. Pred popisom zapojenia najprv trocha teórie, podľa Amatérskeho Rádia - Praktická Elektronika: "Triak je 5-vrstvová bistabilná polovodičová spínacia súčiastka určená pre spínanie striedavého napätia. Prúdom v riadiacej elektróde G je možné určiť okamžik zopnutia pri oboch polvlnách striedavého napätia. Triaky sú veľmi citlivé na spínanie prepätím t.j. nap. vyšším ako je ich max. záverné napätie (ako opatrenie je možné použiť transil podľa Amat. Radia 11/93, s.25). K zopnutiu triakov (aj tyristorov) postačí krátky impulz (jednotky mikrosekúnd) podľa A4/02, s.30.

Aby triak spínal, musí byť prekročený na zapínaciu dobu prídržný prúd. Tento prídržný prúd nie je pre obe smery vodivosti presne rovnaký a môže sa stať, že jedna polovica triaku spína nepravidelne. To vedie k vzniku jednosmernej zložky, ktorá presycuje magnetický obvod, čo zväčšuje aj striedavú zložku prúdu. Tieto javy pôsobia proti sebe a nie je ľahké nájsť príčinu. Nedoporučujem preto triaky prúdovo predimenzovávať! Podľa ARPE 1/00 str.11 (RC člen na triaku R=39J, C=10n TC342).
Voltmeter s veľkou vstupnou impedanciou - aj na meranie VF napätí


Vo VF technike sa často objavuje slovné spojenie "naladiť na maximum". Na to je vhodný ručičkový voltmeter s diódovou sondou.

Použitie digitálneho merača často nie je možné, alebo aspoň nie je výhodné. Vyhovie jedine merač neovplyvňovaný VF poľom (o čom sa možno presvedčiť napríklad tak, že pri meraní napätia zakľúčujeme pri merači ručnú FM stanicu. Údaj na displeji sa nesmie zmeniť) a bargrafom.

Aj tak je zobrazenie na ručičkovom meracom prístroji výhodnejšie. A práve takýto prístroj popisuje nasledovný článok. Je určený začiatočníkom vo VF technike, ktorí rozširujú ham shack o ďalšie meracie prístroje.
Skratena antena


om3cku napísal: "Skrátená anténa.


Skrátenú anténu môžeme použiť všade tam, kde nemáme dostatok miesta pre plnorozmerovú. Pomerne jednoduchý výpočet takejto drôtovej antény som našiel v ruskom Rádiu 5/1999. Originál článku bol uverejnený v: Funkamateur, 11/1997. Ide o anténu s elektrickou dĺžkou ?/4. Najčastejšie bude asi používaná pre pásmo 160 m, pre ktoré bude aj uvedený príklad výpočtu."
199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

Užívateľské menu

Rýchle odkazy
· Pridať článok
· Pridať www odkaz
· Pridať inzerát

Textová nápoveda
· Ako sa zaregistrovať?
· Ako pridať článok?
· Ako pridať link?
· Ako pridať inzerát?
· Ako pridať tému do fóra?


GoogleOtázky pre Vás

Povolili by ste používanie remote station?

Áno
Nie
NeviemVýsledky
Ankety

hlasov: 967
Komentáre: 0


OM HAM roka

Rok 2004
Dipl. Ing. Jaroslav Just
OM3TA, SK


Rok 2005
Rudolf Karaba
OM3PC


Rok 2006
MUDr.Harry Činčura
OM3EA


Rok 2007
Dipl. Ing. Radoslav Gališ
OM6KW


Rok 2008
Ing. Jaroslav Kubíček
OM1II


Rok 2009
Jozef Ivan
OM3NA (in memoriam)
a
Peter Martiška
OM3PA


Rok 2010
Anton Srnka
OM1AEG


Rok 2011
Dušan Pavlík
OM2ADP


KV podmienky


Ako rozumieť podmienkam šírenia?

Podmienky na 2m

Aurora:
Status

Es vrstva:
Status

Dnešný vývoj vo vesmíre:
Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


Subdomény cq.sk

OK1CSS Štepán
OM5JA Tóno
OK1TNM Rudo
OK2AB Rostislav
OM3KRN RK Nitra
OTC SARA - OM9OT
OM7KW, ex OM7AAS
Contestový tím OM0A


Partneri

Svetelektro.com
SATTECH TV, SAT a měřící technika