Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK2ivb
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3521

ľudí online:
Návštevníkov: 29
Členov: 0
Spolu: 29


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


European HAM portal: Technika

Hľadať články na túto tému:   
[ Návrat domov | Vybrať novú tému ]

Ako pohodlne a rýchlo previesť pomer dB na výkon a opačne


Tabuľka na prevod výkonu na dB a opačne

S pomocou tejto tabuľky môžeme veľmi rýchlo zistiť pomery výkonov od 0 dB do 69 db. Takisto môžeme zistiť pomery výkonov od 1:1 a až do 1:8 miliónov.

V prvom rade musíme dávať veľký pozor na desatinnú čiarku, ale ináč je používanie tabuľky veľmi jednoduché. Tento malý článok som našiel v cq-DL 4/78, strana 168.

Niekoľko príkladov na používanie tabuľky:
Home made anténny analyzátor


Konštrukcia vhodná pre každého Anténny analyzátor je pre rádioamatérov, ktorý preferujú doma vyrobené antény výborným pomocníkom. Umožňuje "nahliadnuť" do vlastností antény tým, že zobrazuje jednotlivé zložky impedancie. Z týchto údajov vieme určiť impedanciu, PSV aj rezonančnú frekvenciu. Ceny komerčne vyrábaných anténnych analyzátorov sú väčšinou nad možnosti našich rádioamatérov. Zhotoviť anténny analyzátor pritom nemusí byť vec zložitá ani nákladná.

Základom je VF generátor s riaditeľným výstupným výkonom, čo môže byť aj bežný transceiver. Je výhodné, ak je odblokovaný aj na vysielanie mimo rádioamatérskych pásiem, čo umožní merať antény v širšom rozsahu frekvencií. Nezbytným doplnkom je merací jednoduchý merací prípravok spojený s milivoltmetrom. Namerané hodnoty budeme spracovávať na počítači.
BALCANT - balkónová anténa s dobrými výsledkami


Pohľad na BALCANT Nsledujúci popis šikovnej antény panelákového rádioamatéra je z pera Ivana HB9CSM/OM2CS. Vo francúzštine bol uverejnený v HB9 časopise Old Man 11/2005. Ďakujeme!

Keď rádioamatér zmení QTH, je to obyčajne katastrofa …. Stalo sa to pred niekoľkými rokmi aj mne. Po určitom čase som situoval moje možnosti z rádioamatérskeho hľadiska asi takto:
 • vnútorná anténa, alebo
 • vonkajšia anténa, alebo
 • zmeniť QTH

 • Pretože z hľadiska bývania som v peknom, slnečnom a tichom byte v bytovke na 4. poschodí s dosť veľkým balkónom, v ktorom by nebolo možné nainštalovať vnútornú anténu, rozhodol som sa vyvinúť účinnú balkónovú anténu.
  Solarni clanky


  ok1doz napísal: "Pekny popis o solarnich clancich je na

  http://www.jiranek.cz/en_ze_sv.htm

  Pouzivam tretim rokem tak o zivotnosti nemuzu psat, ale rozhodujici je nataceni za slunickem. Je pravda ze to da nejaky proud i kdyz je to otocene jinam, ale chce si to tam dat ampermetr. Udava se ze v lete se nenatacenim panelu prijde az o 70 % energie.
  Ja mam panel 53 W a 75 W + 2 x 63 Ah a
  2x 34 Ah gelove aku. Je potreba hlidat i napeti, konstatni proud dokaze gelove AKU znicit tim ze ho nabije pres pripustnou mez a zacne varit . Dobry je k tomu regulator co k tomu dodavji. Kdyz je uz vyssi napeti, tak prepne na kapkove nabijeni . Take maji moznost prepnout u olovenych AKU na normalni a na gelove. Kdo to ma venku i pres tyden a zatezuje to jen o vikendu, tak je to nutna vec.
  "
  Ako zdvíhať antény v elevácii, alebo elevačný rotátor za pár korún


  AO-40 antény

  Autorom tohto veľmi vydareného projektu je Mak, SV1BSX (http://www.qsl.net/sv1bsx/).

  O aktuátoroch
  Za týmto nie moc obvyklým slovom sa ukrýva zariadenie, ktoré snáď každý už videl. Používa sa na natáčanie SAT TV parabol. Je to ruka (v angličtine sa zvykne označovať aj arm – ruka), čiže lacné, ale pevné a silné zariadenie predurčené na ovládanie anténnych systémov. V nasledujúcich riadkoch vnikneme do tajomstiev aktuátorov.
  Kruhový ožarovač paraboly na 23cm


  Kruhový ožarovač v ohnisku paraboly

  Pri hľadaní optimálnej antény na 23cm sme sa rozhodli vyskúšať menšiu parabolu s f/D 0,4. Výhoda je v jednoduchej konštrukcii a dobrej dostupnosti materiálov. Zisk závisí od geometrických rozmerov parabolického zrkadla. My sme použili len 85cm kruhovú parabolu. Napriek tomu výsledky boli dobré.

  Nájsť vhodný ožarovač pre parabolu s takýmto ohniskovým pomerom (f/D 0,4) sa ukázalo ako tvrdý oriešok. Samotný ožarovač totiž zakrýva časť zrkadla a znižuje tak zisk. Pri malej parabole je tento efekt pri bežne používaných ožarovačoch dosť výrazný. Riešením je ožarovač podľa DL4MEA.
  Solárny článok ku rádiostanici


  V Holiciach ste možno na burze videli nádherné solárne panely. Invencii sa medze nekladú, takže sa priam ponúka myšlienka: napájať rádiostanicu solárnou energiou či už na portable, mobil alebo stabil prevádzku.

  Jednu takto prevádzkovanú rádiostanicu je možné vidieť u Viktora OM3WIK na chate pod Rysmi v nadmorskej výške 2250 metrov.

  Účinnosť solárnych panelov sa vývojom oveľa zvýšila. Mýtus, že solárny panel mimo priameho ožiarenia Slnkom nedáva žiadny prúd dávno padol. V skutočnosti je jeho kapacita aj pri nepriamom slnečnom ožiarení okolo 60%. Solárne panely sa dodávajú v určitých rozmeroch, nominálnom napätí a samozrejme prúde. Pre naše účely sú najvhodnejšie panely s napätím 18V a prúdom od 250mA do 1000mA.
  Umelá záťaž na UKV


  Konštruktérom tejto umelej záťaže je Mak, SV1BSX. Viacero zaujímavých konštrukcií, ale nielen to nájdete na jeho stránke: http://www.qsl.net/sv1bsx/. TNX Mak!

  Home made umelá záťaž je obvykle zhotovená paralelným spojením viacerých uhlíkových rezistorov tak, aby sa dosiahol odpor 50 ohm. Takáto konštrukcia dobre poslúži na KV, ale nie na VKV, či UKV (430 – 440 MHz), kde sa znenazdania objaví pri meraní vysoké PSV. Takáto umelá záťaž je potom pre meracie účely nepoužiteľná.
  Ako sme stavali prijímač  Aj tento, dnes už vlastne skončený školský rok som viedol krúžok rádia na Základnej škole v Cíferi. Na zahájenie prišlo celkom desať chlapcov, až na jedného účastníci minuloročného krúžku. Začali sme s opakovaním najzákladnejších súčiastok.
  Generátor CTCSS subtónu pre VKV/UKV rádiostanice


  Autorom tohto zapojenia je nielen perfektný rádioamatér, ale aj človek, Mak, SV1BSX. Aktívne sa venuje aj satelitnej prevádzke, napríklad vedie EU AMSAT diskusnú skupinu na Internete (http://groups.yahoo.com/group/eu-amsat). Viacero zaujímavých zapojení, ktoré Makis sám vyskúšal a používa, nájdete na jeho webstránke: www.qsl.net/sv1bsx.

  Celé zapojenie sa vyznačuje absolútnou jednoduchosťou a funkčnosťou. Základom je generátor pravouúhleho signálu s približne rovnakou striedou (50% - 50%) na požadovanej frekvencii. Výstupné napäťie (cca. 4V š-š, pri napájacom napätí 5V) je privádzané do obvodu R3, C4 a R4, ktorý ho prevedie na signál s trojuholníkovým priebehom. Z potenciometra P2 privádzame subtón do zariadenia. Mnohé transceivre majú na tento účel socket, kde je vhodné napájacie napätie (5V stab.).
  199 článkov (20 stránok, 10 na stránku)
  [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]

  Užívateľské menu

  Rýchle odkazy
  · Pridať článok
  · Pridať www odkaz
  · Pridať inzerát

  Textová nápoveda
  · Ako sa zaregistrovať?
  · Ako pridať článok?
  · Ako pridať link?
  · Ako pridať inzerát?
  · Ako pridať tému do fóra?


  Google  Otázky pre Vás

  Povolili by ste používanie remote station?

  Áno
  Nie
  Neviem  Výsledky
  Ankety

  hlasov: 968
  Komentáre: 0


  OM HAM roka

  Rok 2004
  Dipl. Ing. Jaroslav Just
  OM3TA, SK


  Rok 2005
  Rudolf Karaba
  OM3PC


  Rok 2006
  MUDr.Harry Činčura
  OM3EA


  Rok 2007
  Dipl. Ing. Radoslav Gališ
  OM6KW


  Rok 2008
  Ing. Jaroslav Kubíček
  OM1II


  Rok 2009
  Jozef Ivan
  OM3NA (in memoriam)
  a
  Peter Martiška
  OM3PA


  Rok 2010
  Anton Srnka
  OM1AEG


  Rok 2011
  Dušan Pavlík
  OM2ADP


  KV podmienky


  Ako rozumieť podmienkam šírenia?

  Podmienky na 2m

  Aurora:
  Status

  Es vrstva:
  Status

  Dnešný vývoj vo vesmíre:
  Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


  Subdomény cq.sk

  OK1CSS Štepán
  OM5JA Tóno
  OK1TNM Rudo
  OK2AB Rostislav
  OM3KRN RK Nitra
  OTC SARA - OM9OT
  OM7KW, ex OM7AAS
  Contestový tím OM0A


  Partneri

  Svetelektro.com
  SATTECH TV, SAT a měřící technika