Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK1NYD
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3503

ľudí online:
Návštevníkov: 21
Členov: 0
Spolu: 21


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


Záčíname s contestingom – piata časť


VKV pretekanie môže priniesť nádherné scenérie „Človek je tvor omylný“, no my sa môžeme pokúsiť počet chýb minimalizovať. Platné spojenie musí byť správne zapísané. Papierové denníky sú priam povestné škrabopisom. V rýchlosti a contestovom adrenalíne sa niet čomu čudovať. Pri zápise do počítača sú typické chyby písania na klávesnici, napr. z OM3ABC sa stane OM4ABC, z kódu 55 295 zas 59 295 a podobne.

Základom je dobre počúvať. Táto schopnosť sa zlepšuje praxou, navyše známe “firmy” sa naučíme spoznávať aj podľa hlasu či štýlu kľúčovania. Určité zneistenie zvyknú spôsobovať netradičné značky, napr. OL50NERA, OM90GI, neobyvklý prefix a zvláštne spôsoby hláskovania či kľúčovania.

Pred odoslaním denníka na kontrolu je teda výhodné skontrolovať údaje. Je to pracném, nezriedka sa však tak dá získať okolo 10 percent bodov, o ktoré by sme prišli. Na kontrolu VKV lokátorov sa dajú použiť staršie výsledkové listiny. Veľa staníc sa totiž pravidelne zúčastňuje pretekov z rovnakého lokátora.


Ešte lepšia je prehratie si záznamu z preteku. Dnes nie je problém nahrať na počítač hodiny a hodiny audiozáznamu a potom si ho v kľude po pretekoch vypočuť a chyby opraviť.

Niektoré chyby sú nezavinené. Sú to chyby, ak napríklad protistanica odvysiela iný súťažný kód ako zapíše. Našťastie, až na výnimky sú tieto chyby ojedinelé.

Diskvalifikácia nie je nič príjemného. Vyhodnocovateľ sa však riadi podmienkami preteku a v prípade, že dôjde k ich porušeniu (alebo porušeniu iných predpisov, napr. národných povoľovacích podmienok), musí pristúpiť k diskvalifikácii. Za niektoré diskvalifikácie môžu aj banality, napr. nesprávne zapísaný čas pri všetkých spojeniach.

Vážnym problémom je, ak na vás podá sťažnosť iný súťažiaci. Sú to väčšinou sťažnosti na nekvalitný vysielaný signál. Taký signál je veľmi zlou vizitkou contestmana. V prípade, že nám iný súťažiaci spôsobuje takýto problém, slušným spôsobom ho na to upozornite a požiadajte o nápravu. Môže ísť len o premodulovanie vysielača či drobnú technickú závadu, ktorá sa dá ľahko odstrániť. Niektoré zariadenia však neprodukujú kvalitný signál ani tak. Ak nedôjde k náprave kvality signálu, môžete podať oficiálnu sťažnosť vyhodnocovateľovi.

Multi-multi stanica MW5W

Všetky administratívne úkony súvisiace s odosielaním denníka je nutné vykonať podľa pokynov orhanizátora v časovej lehote vymedzenej na odoslanie denníka. Dôležitý je najmä správny formát denníka, hlavička a názov súboru. Najpoužívanejšími elektronickými formátmi sú EDI a Cabrillo. Hlavičku denníka je nutné pri niektorých logoch pred odoslaním manuálne upraviť. Keďže oba formáty sú čisté textové súbory, môžeme tak spraviť len vo vhodnom textovom editore, napr. Notepad-e, Ultra Edit-e či PS Pad-e.

CW Skimmer Pri súťaži je možné využívať všetky povolené pomôcky. Okrem už zmieňovaného DX clustra je to napríklad CW Skimmer. Je to program, ktorý dekóduje všetky CW signály v rámci prenášaného spektra, čím získava operátor prehľad o viacerých staniciach naraz čo v prípade príjmu človekom nie je možné. O jeho využívaní sa vedú diskusie a je možné, že jeho použitie bude zakázané.

Rozvoj rýchlych dátových sietí umožňuje kompletné ovládanie rádiostanice a prenos audiosignálov aj na veľké diaľky cez internet. Povoľovacie podmienky realizáciu takýchto systémov umožňujú ale môžu predstavovať “neférovú” výhodu oproti iným účastníkom preteku. O možnosti, resp. nemožnosti využívať diaľkovo ovládanú stanicu musí tak rozhodnúť organizátor preteku zakotvením v podmienkach preteku.

Silnou “zbraňou” staníc disponujúcich väčšími výkonmi je vysielanie do dvoch smerov súčasne. Táto prax je v našich končinách veľmi efektívna na VKV. Nakoľko dva hlavné smery sú posunuté približne o 90° (HA, YU, S5,... a OK, OE, DL,...), na jednej anténe sa prejavuje výrazné potlačenie signálov z druhého smeru. Výhoda vysielania do dvoch smerov zaručuje, že CQ je počuť všade a na príjem si volíme anténu ručne. Zhotovenie deliča výkonu – koaxiálneho kruhového, Wilkinsonovho či stackmatch-u - nie je pritom obtiažne.

Ak ste sa dočítali až sem, som veľmi rád. V tomto bode totiž seriál končí aj keď určite je ešte mnoho, čo sa v ňom neobjavilo. Ďalší rozvoj, získavanie poznatkov a zlepšovanie sa je už na vás. Dopočutia v niektorom conteste a GL! OM0AAO / OM0A

Slovníček

papierové denníky – chronologické zapisovanie spojení na papier
zápis do počítača – zapisovanie spojení s využitím programu na PC
EDI – formát elektronického denníka
Cabrillo – formát elektronického denníka
Hlavička denníka – “prvá strana” elektronického denníka, obsahuje značku, adresu, kategóriu atď.
CW Skimmer – špeciálny program dekódujúci viacero telegrafných signálov naraz Vysielanie do dvoch smerov súčasne – vysielanie do dvoch rôzne nasmerovaných antén naraz
Kruhový delič výkonu – delič výkonu z koaxiálneho kábla, používaný na VKV
Stackmatch – komerčne vyrábaný delič výkonu s možnosťou voľby počtu a kombinácie antén

 

Príbuzné odkazy

· Viac o Contesting
· Iné články od: om0aao


Najčítanejšie články Contesting:
OM LOW POWER VHF CONTEST 2007Hodnotenie článku

Priemerné skóre: 0
hlasov: 0

Obetujte prosím chvíľku hodnoteniu tohto článku:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýMožnosti


 Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu"Záčíname s contestingom – piata časť" | Prihlásenie/Vytvoriť konto | 0 Komentáre
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa