Radioamatersky stratosfericky balon STS-2 – start 15.1.2013

Slovenski radioamateri sa opat dotknu blizkeho vesmiru.

Po uspesnom lete balona STS-1 pripravuje team radioamaterov z STSPROJECT.NET v spolupraci s dennikom SME v poradi druhy start stratosferickeho balona STS-2 (SME v stratosfere).

Termin a miesto startu:

15.1.2013, 8:30 CET (7:30 UTC)
futbalove ihrisko Povazany
GPS suradnice miesta

Predpokladana vyska vystupania STS-2 je 34000m.

Balon povezie novy naklad pozostavajuci z dvoch novych nezavislych modulov na sledovanie polohy a telemetrie, dve miniaturne HD kamerky, fotoaparat a jednu usb kamerku.

1. APRS – poloha a vyska balona – CPU ATMEGA328
– 144.8 MHz, 300 mW, pod znackou OM2AMR-11, telemetria napatie baterie

2. RTTY – poloha, vyska balona, telemetria – CPU ATMEGA328
– 434.650 MHz, 10mW, USB, 7 bit, bez parity, 1 stop bit, 300 baud
– na dekodovanie pouzite dl-fldigi aktualnu verziu – navod v slovencine http://ukhas.org.uk/guides:tracking_guide:slovak
– v dl-fldigi vyberte v den startu flight STS-2, payload STS-2, potom kliknite na Autoconfigure
– telemetria – vnutorna, vonkajsia teplota, napatie baterie, vlhkost vzduchu, barometricky tlak, pocet viditelnych GPS sat
– po spravnom nastaveni programu budete zdekodovane pakety automaticky posielat na server, kde bude mozne sledovat polohu a telemetriu z balona – http://spacenear.us/tracker
-dosah signalu je napriek malemu vykonu niekolko stoviek kilometrov pri pouziti vertikalnej kolinear anteny. Pri STS-1 mame reportovany prijem signalu z DL, cca 450 km.

Okrem telemetrie a polohy bude STS-2 vysielat pocas letu aj zive obrazky nasnimane usb kamerkou. Na prenos tychto obrazkov bude vyuzite SSDV. Obrazky budu prenasane opat pomocou RTTY. Jedna sa o relativne novy sposob posielania obrazkov vyvinuty v UK High Altitude Society (UKHAS). Oproti SSTV poskytuje lepsiu kvalitu prenasaneho obrazu bez sumu.
Popis SSDV najdete na http://ukhas.org.uk/guides:ssdv .

SSDV bude pouzivat nasledujuce parametre:
– 434.075 MHz, 10 mW, USB, 8 bit, bez parity, 2 stop bity, 300 baud
– na dekodovanie pouzite dl-fldigi aktualnu verziu
– v dl-fldigi vyberte v den startu flight STS-2, payload STS-2P, potom kliknite na Autoconfigure
– dekodovane obrazky mozete vidiet priamo v dl-fldigi – v menu si vyberte View – SSDV RX
– kazdy dekodovany paket obrazku je posielany opat na server, kde je mozne obrazky vidiet online – http://tiamat.habitat.org
– vyhodou tohoto sposobu prenosu obrazkov je aj to, ze ak niekomu vypadne jeden paket a iny amater tento chybajuci paket prijme, na serveri sa vysklada kompletny obrazok. Preto prosim v pripade dekodovania obrazkov nezabudnite spravne nastavit dl-fldigi, aby ste dekodovane pakety posielali aj na server.

Poloha dohladavacieho teamu bude zobrazena na oboch mapach. Na aprs.fi bude dohladavacie auto pod znackou OM1AMJ, na spacenear.us bude auto od znackou om2amr_chase.

Na strankach technickej sekcie dennika SME – http://tech.sme.sk budu prinasane priebezne informacie zo startu, letu a dohladavania.

Pri prilezitosti vypustania radioamaterskych stratosferickych balonov ma na tento rok Radim OM2AMR pridelenu prilezitostnu znacku – OM13STS. Tato znacka by mala byt aktivna aj pocas startu.

Tesime sa na Vasu ucast ci uz osobnu, alebo na pasme.

73!

Radim OM13STS

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x