Hľadať

Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev

OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014

Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest

Antény OK5IM

OK5IM banner

Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: OK1NYD
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3503

ľudí online:
Návštevníkov: 47
Členov: 0
Spolu: 47

Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

European HAM portal: Fórum

Eupean HAM portal :: Zobraziť tému - Rada s konštrukciou HF antény
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Rada s konštrukciou HF antény

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Eupean HAM portal -> Technika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
OM6ADP
Nový
Nový

Založený: Sep 04, 2015

PríspevokZaslal: 09 Sep, 2015 1:03    Predmet: Rada s konštrukciou HF antény Odpovedať s citátom

Zdravím všetkých.
Po nedávnom obnovení mojej koncesie by som chcel postaviť HF anténu. Chcel by som osloviť všetkých so skúsenosťami o konštruktívne rady. Ideálna anténa - neviditeľný multiband. Napadá ma quad loop 80m rezonujúci aj na harmonických budený balunom 1:4 . Anténu by som mechanicky trochu "poskladal" - "vtesnal obuvákom" na atiku na susedov byt na najvyššom poschodí. Zatiaľ s tým nemá problém. Koaxiálny zvod by bol priamo do mojej izby - hamshacku na 3. poschodí.
Prikladám náhľad na atiku najvyššieho poschodia môjho domu kde mám zatiaľ prístup.
V rohoch atiky by som umiestnil 1m laminátové tyčky, medzi me by som natiahol silón a naň upevnil drôt antény. Drôt je 1,8mm smaltovaný.
Problém mi robí ani nie tak mechanická konštrukcia, ako to že na atike je po celom obvode plech + kovové zábradlie = závit nakrátko. Zábradlie by som teoreticky niekde môhol "fiknúť", to by sa možno dalo.
Ide o to ako postaviť neviditeľnú multiband anténu, čo najmenej ovplyvnenú blízkymi kovovými vecami. Poraďte mi čo by som tam podľa Vás mal umiestniť, prihliadnúc na to že už tam možno nebudem mať prístup.
Budem vďačný za každú radu.
Ľubo - OM6ADP
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
OM1ARH
Profesionál
Profesionál

Založený: Mar 22, 2008

PríspevokZaslal: 27 Dec, 2015 8:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Takyto loop fungovat moze, ale ma to niekolko ale.
Nebude to delta, ani qad.
Budes musiet ozeliet niektore pasmo, ked slucka atiky bude v tomto pasme robit skrat, alebo mozno toto jedine pasmo, bude dobre vyzarovat.
Iste je len to, ze vodic anteny, by mal byt co najhrubsi, staci aj starsi typ koaxialu, RG2013, ktory vdaka velkemu priemeru opletu, nahradi nevzhladne AlFe lano a pod.
Aby ta slucka pracovala aspon trocha optimalne a neprejavovali sa privelke straty na napajaci, idelane je osadit na napajanie slucky, dialkovy antenny clen SGC.
Ten pracuje nielen ako L clanok, ale pre male impedancie, ako plnohodnotny PI clanok.
Mam to vyzkusane, ale nie moc overene.
Cela konstrukcia anteny nemusi nakoniec uspokojivo pracovat, to je skratka loteria.
Bez presnejsieho merania a experimentovania, nieje mozne urobit ziaden konkretny zaver.
Experiment vychadza lacno, len my akosi malo zarabame...

http://www.sgcworld.com/239ProductPage.html
http://www.sgcworld.com/Publications/Manuals/239man.pdf

V tom PDF manuale na poslednej strane su moznosti, ako instalovat nielen dipolove, ale aj sluckove anteny, na rozne vozidla a predmety.
Slucky chodili dobre.
Na ovladanie SGC 239, netreba nic, staci mu priviest napajacie napatie 12V a pracuje autonomne.
Pravdepodobne tebou navrhnuta slucka, bude pracovat tiez.
Koli nizssim pasmam, najma 80m, je dobre, aby vodic anteny, mal co najnizssi merny odpor, inak vzrastaju neumerne straty a klesa radost zo spojenia.

Inak je pravdepodobne, ze by si ani nemusel riesit slucku, je mozne, ze ak dokazes najst vhodne pripojovacie body na atike, pomocou napajania delta, alebo gama, pripadne dvojita gama, tak dosiahnes vysledok bez nutnosti natahovania slucky. Velmi pomoze antenaskop, alebo MFJ analyzator a pod.
Problem bude, ze vsetko rusenie, ktore sa siri v dome, ak bude blizko rezonancie tej anteny, sa ti prenesie do TRX a naopak, sirenie VF, bude lozit po dome..
Ale tomu sa nevyhnes, ani pri konstrukcii tej slucky, na izolatoroch.
Overoval som to pred rokom, na lodnom kontajneri, kde pomocou magnetickych drziakov na lyze, som z boku prichytil PVC rurky a nad kontajner natiahol slucku.
Vysledky som ale nemal valne, pretoze som sa tomu nemohol dostatocne venovat.
Stastne a vesele!
Návrat hore
OK1FTJ
Pokročilý
Pokročilý

Založený: Jul 27, 2003

PríspevokZaslal: 28 Dec, 2015 8:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle řešení v blízkosti tak masivních vodivých konstrukcí nebude zrovna ideální. To už skoro lépe vycházejí tzv. antény pádlové. Otázkou je také předpokládaný výkon do antény, který pak způsobuje rušení TVi. Někdy je přijatelnějším řešením regulérní vertikál nebo některá z variant LW antény s kvalitním anténním členem. V sídlištní zástavbě jde vždycky o nějaké kompromisy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
OM800AB
Profesionál
Profesionál

Založený: Feb 23, 2010

PríspevokZaslal: 28 Dec, 2015 10:32    Predmet: Rada s konštrukciou HF antény Odpovedať s citátom

Ľubo, postav si tú anténu, budeš s ňou spokojný. SP7LTA udáva dĺžku slučky
82,84 m, napájanú cez balun 4:1.
Ja mám tiež slučku, používam ju na všetkých KV pásmach. Na 2 m a 70 cm
tiež funguje. Prekvapí ťa tichý, čistý príjem. Vy 73! Vilo, OM3CAQ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
om1aeg
Expert
Expert

Založený: Nov 01, 2003

PríspevokZaslal: 29 Dec, 2015 2:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Vilo, obvod toho priestoru kam to chce dat je 56m... Pozri si nacrtok...
OM800AB
Profesionál
Profesionál

Založený: Feb 23, 2010

PríspevokZaslal: 29 Dec, 2015 8:53    Predmet: Rada s konštrukciou HF antény Odpovedať s citátom

Tóno, náčrtok sa mi nezobrazí, hlási "Server sa nenašiel". No fungujú aj iné rozmery slučky: http://otc.cq.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=449
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
OM6ADP
Nový
Nový

Založený: Sep 04, 2015

PríspevokZaslal: 01 Jan, 2016 11:28    Predmet: anténa Odpovedať s citátom

Všetko dobré v roku 2016 ... Smile zdravím všetkých, ďakujem za rady.
Anténu hore na streche som skúsil a bola "tichá". 84m naskladaných na obvode 56m... Fakt som bol smutný z výsledku, ale bola to iba skúška či to pôjde. Môj predošlý end-fed 42m dipól išiel neporovnateľne lepšie. Porovnával som ich proti sebe... Momentálne mám pri okne izolovaný prechod cez stenu dnu na tuner a vonku dipól 2x41m. Neviditeľný 0,3mm lakovaný drótik hodený do stromov. Na príjem to bohate stačí na všetky pásma. Na jar, prípadne až kúpim konečne tcvr, skúsim nahradiť dipól delta/quad loopom kotveným do proťajších stromov. Výška ant je a bude cca 15-18m nad zemou. Hádam to bude frčať.
Momentálne iba počúvam s lacným SDR-kom.
Každopádne dám vedieť až postúpim o krok ďalej.
73 de OM6ADP
Ľubo
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Eupean HAM portal -> Technika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: